1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı ile Ankara'da açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı ile Ankara'da açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı ile Ankara'da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı ile Ankara'da açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı ile Ankara'da açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Irak ile geçmişten bu yana ekonomik alanlarda kapsamlı bir iş birliğimiz var. Hedefimiz 20 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak.

Irak'ın tüm bölgeleriyle ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan Boru Hattı'nın bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine vurgu yaptık.

Irak'ın yeniden imarı konusunda, DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kalkındırılmasına ve Irak'ın güneyine uzanan bir ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi teyit ettik.

DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan Boru Hattı'nın bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine vurgu yaptık.

Abdülmehdi'nin konuşmasından satırbaşları:

Türk halkına ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanı'na, bize göstermiş oldukları misafirperverlik için teşekkür ediyorum.

Türkiye ile Irak arasında 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefimiz var ancak biz bu hedefi daha da ileri götürmek istiyoruz.

Bizler Türkiye'nin ekonomide, yönetimde, teknolojide, özellikle savunma sanayisinde çok büyük başarılara imza attığını biliyoruz.

Ve şu anda, Irak'ın, Türkiye'nin sahip olduğu bu fırsatlardan en iyi şekilde faydalanmasının zamanının geldiğini düşünüyorum.

Türkiye, eskiden olduğu gibi halen Irak'ın yanında yer almaktaydı. İnsanların korkup Irak'ı terk ettiği zamanlarda Türkiye Irak'ı bırakmadı.

Birçok konuyu beraberce ele aldık. Su meselesi, petrol, enerji, sınır kapıları, ortak barajlar, birçok projenin hayata geçirilmesi ve sanayi konularını konuştuk.

Türkiye ile Irak arasında birçok anlaşma var. 2008 yılında Türkiye-Irak arasında bir güvenlik anlaşması da vardı. Ancak pratikte bu çok etkin bir şekilde uygulanamadı. Sorunların giderilmesi anlamında beraber çalışmamız gerektiğine inanıyoruz.

Bazen gelişmeler, doğal olmayan çözümleri de beraberinde getirmekte. İki kardeş halk arasında ortak çıkarlar bağlamında hareketliliğimizi sürdüreceğiz.

HABERE YORUM KAT