1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadın Kolları Kongresi'nde: Kadına şiddeeti önlemek için mecliste yeni bir komisyon kuruyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadın Kolları Kongresi'nde: Kadına şiddeeti önlemek için mecliste yeni bir komisyon kuruyoruz!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi'ne katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Günün anlam ve önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kurumun, kadın siyasetçi yetiştiren bir okul niteliğine geldiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadın Kolları Kongresi'nde: Kadına şiddeeti önlemek için mecliste yeni bir komisyon kuruyoruz!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi'ne katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasına Miraç Gecesini tebrik etmekle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları 6'ncı Olağan Kongesi'nin hayırlara vesile olmasını diledi.

"KADIN KOLLARIMIZ, KADIN SİYASETÇİ YETİŞTİREN BİR OKUL HALİNE GELDİ"

İki dönemdir Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten Lütfiye Selvi Çam'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görevi devralan Ayşe Keşir'e de başarılar diledi. Günün anlam ve önemine değinen Cumhurbaşkanı, kurulduğu günden beri siyasete kadın nezaketini, inceliğini katan Türkiye'nin büyümesi ve güçlenmesi yolunda verdiğimiz mücadeleyi omuzlayan tüm AK kadınlara teşekkür etti. "Genç kızlarımızla tecrübeli hanım kardeşlerimizin coşkuya ortak olduğu kongrelerdeki o güzel görüntüler umudumuzu ve azmimizi güçlendirdi. Kadın Kollarımız, kadın siyasetçi yetiştiren bir okul haline gelmiştir. Meclis'teki kadın vekillerimizin büyük bölümü, kadın belediye başkanlarımızın yüzde 80'i işte bu okulda yetişmiştir." sözleriyle konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeri geldiğinde tankların önüne çıkıp darbecilerin karşısına dikilen kadınların hakkının ödenemeyeceğini ifade etti. 

"KADINLARIN ÖNLERİNİ KESENLERE EN GÜZEL CEVABI VERDİK"

Bugüne kadar kazanılan tüm başarıların ve zaferlerin, inşa edilen tüm eserlerin kadınlarla birlikte gerçekleştirildiğine değinen Erdoğan, bugün kadınların her alanda kendini göstermesinin altında AK Parti'nin imzasının olduğunu belirterek, "Hayata geçirdiğimiz reformlar ve uygulamalarla yıllarca çağdaşlık, laiklik adına kızlarımızın eğitim ve iş hayatında önlerini sinsice kesenlere en güzel cevabı hep birlikte verdik. Yeri geldi, buradaki birçok hanım kardeşlerimizin üniversitelere girmek isterken önleri kesilmedi mi? Şu anda içimizde üniversite kapısından geri çevrilen birçok hanım kardeşimiz var. O kapılardan geri çevrilenleri söke söke o üniversiteleri bitirdiler. İkna odalarından geri çevrilenler var. Bunlar daha sonra ana muhalefet partisinin de üst düzey yöneticisi olmadılar mı?" şeklinde konuştu.

"2053 VİZYONUNU BİRLİKTE MİRAS BIRAKACAĞIZ"

Mecliste sadece AK Parti grubunda 54 kadın vekil olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamudaki istihdam oranında ise kadınların yüzde 40'a çıktığını ve bu oranın Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranı olduğunu ifade etti. AK Parti içindeki kadın yükselişine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Toplam üyemiz 11,5 milyon. Hiçbir partinin böyle bir üyesi yok. Sadece kadın kollarının üye sayısı 5,5 milyon. Hepsini bir kenara koyun, kadın kollarımızı bir kenara koyun. Ülkemizi 2023 hedeflerine birlikte ulaştıracak, 2053 vizyonunu birlikte miras bırakacağız." dedi.

"MECLİSTE YENİ BİR KOMİSYON KURULUYOR"

Geçtiğimiz gün Samsun'da yaşanan, E.M.'nin 5 yaşındaki kızının gözü önünde ve sokak ortasında, eski eşi İbrahim Zarap tarafından öldüresiye dövülmesi konusuna da değinen Erdoğan, bu konutla alakalı olarak mecliste yeni bir komisyon kurulduğuna dikkat çekti. Konuyla alakalı olarak Adalet Bakanı ile de görüştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu işi sonuna kadar koavalayacaklarını belirterek, "Bizim kültürümüzde kadın kocasının ya da babasının malı değildir. Samsun'da olduğu gibi zaman zaman rastladığımız olumsuzluklar kadim değerlerimizden uzaklaştığımızı gösteriyor. Bu zihniyeti bünyemizden söküp atmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"ANA MUHALEFETE SORUYORUM, YANINDA MISINIZ KARŞISINDA MI?"

Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde evlat nöbeti tutan annelerin ulvi bir amaca sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ulvi bir amaca sahip Diyarbakır anneleri birilerinin aklına tam 550 gün sonra ancak düşmüş. Diyarbakır anneleri de bunca zamandır kendilerini yok sayan zihniyetin temsilcilerine gereken cevabı vermiştir. Asla inanmadığınız hatta ontolojik olarak karşı çıktığınız pek çok davranışı sırf günü birlik siyaset çıkarları için sergileyebilirsiniz. Diyarbakır annelerinin karşısına dikilip de aynı yüzsüzlüğü sergileyemezsiniz. Bu siyaset üstü bir meseledir. Her işin riyakarlığı olur ancak bunun olmaz. Önce kendisine tanınan tüm fırsatlara rağmen terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan parti konusunda mertçe bir tutum ortaya koyacaksınız. Ana muhalefete soruyorum. Bu partinin yanında mısınız, karşısında mısınız?" dedi.

"KADIN CİNAYETLERİNDE BİLE KİMLİĞE GÖRE POZİSYON ALIRLAR"

Konuşmasının devamında ana muhalefet partisi CHP'nin teşkilatlarındaki şiddet, tecavüz ve taciz iddialarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tacizi ve tecavüzü yapan kendi mahallelerinden biriyse af edersin yollu diyerek kadını yaftalamaktan çekinmez. Kadın cinayetlerinde bile kadının ya da failin kimliğine göre pozisyon alırlar." ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT