1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya'da konuştu: "Türkiye davet alırsa icabet eder"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya'da konuştu: "Türkiye davet alırsa icabet eder"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Kays Said ile Tunus'ta bir araya geldikten sonra önemli açıklamalarda bulundu. Ateşkes sürecine dair ise görüştüklerini belirterek asker gönderme konusuna yönelik "Türkiye davet alırsa icabet eder" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan özetle şunları söyledi:

"Libya konusu önemli bir konu. Libya'daki olumsuz gelişmeler sadece Libya'da kalmıyor aynı zamanda komşu ülkeler, başta Tunus olmak üzere, ciddi manada rahatsız oluyor.

Bizim Libya'da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi çözüm sürecine dönülmesi amacıyla bu çerçevede yürüteceğimiz işbirlikleri neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu. Tunus'u istikrarın unsuru olarak görüyoruz. TBMM'den mutabakat metnini de anlaşmayı da geçirdik. Bundan sonraki süreci de bu istikamette devam ettireceğiz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus'ta konuşuyor

Yunanistan'ın burada söz sahibi olması söz konusu değil. Wagner oraya hangi sıfatla geldiler ne gibi bağlantılar var medya olarak sormanız lazım. Türkiye bir davet alırsa buna icabet eder. Hafter meşru değil. Uluslararası karşılığı olan Serrac'la beraber adım atıyoruz, Hafter'in böyle bir vasfı yok. Libya'daki kardeşlerimizi bunlara ezdirmeyelim."

TİKA CAMİ YAPACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca TİKA'nın Tunus'ta inşa edeceği hastane konusunda mutabakata varıldığını ve en kısa zamanda protokolün imzalanacağını söyledi. 

Ziyarette Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik ediyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus'ta konuşuyor

PROGRAMDA GÖZÜKMÜYORDU

Tunus ziyareti Erdoğan'ın programında gözükmüyordu. Güvenlik gerekçesiyle ziyaret gerçekleşene kadar açıklama yapılmadı.

Peki bu ziyaret neden önemli?

Türkiye'nin Libya ile imzaladığı iki anlaşma vardı. İşte bu iki anlaşmadan sonra hem Libya'nın komşusu hem de Akdeniz'e kıyıdaş ülke olan Tunus'a ziyaret gerçekleşti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum