1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in türbesine gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in türbesine gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifin ibadete açılmasının ardından Fatih Sultan Mehmet'in türbesini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in türbesine gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in türbesini ziyaret etti. 

Ayasoyfa cami olarak ibadete açılmasına ilişkin olarak konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Artık burası aslına döndü, camiydi tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder.Ama bunun yanında da tüm insanlığın bir kültür mirası olarak da her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin "Şimdi de çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiniz." şeklindeki sözleri üzerine "Şimdi de işin gerçek sahibi Fatih Sultan Mehmet Han'ın kabrini ziyaret edelim istedik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in türbesine gitti

"350 BİN KİŞİ CUMA NAMAZINA İŞTİRAK ETMİŞ"

Bir süre türbede kalan Erdoğan, çıkışta da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

"Her şeyden önce tabii ki müzeye çevrilmiş olan maalesef 34'te Ayasofya'yı, bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sari özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi. " diyen Erdoğan,"Az önce resmi rakam olarak aldığım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş. Bu tabii çok çok önemli bir aşkın aslında mahsulüydü. Bunu gerçekleştirmek ve ondan sonra içerideki bütün ibadeti, taati Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizesiyle gerçekleştirdik." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in türbesine gitti

"AYASOFYA'MIZI DAHA FARKLI VE ANLAMLI BİR YAPIYA KAVUŞTURMUŞ OLACAĞIZ"

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabii şimdi bundan sonra içeride ve dışarıda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yapacağı restorasyon çalışmaları var. Bu restorasyon çalışmalarıyla beraber Ayasofya'mızı inşallah çok daha farklı, çok daha anlamlı bir yapıya kavuşturmuş olacağız. Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın inşallah birlik, beraberlik içerisinde devamını da Allah'tan diliyorum."

Bir gazetecinin namazın hemen ardından türbeyi ziyaret ettiğini hatırlatması üzerine Erdoğan, "Sahibi Fatih." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet'in türbesine gitti

ERDOĞAN'A ZİYARETTE EŞLİK EDENLER

Erdoğan'a türbe ziyareti  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Başkanvekili Celal Adan, eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Bilal Erdoğan da eşlik etti. 

Ziyaretin ardından Erdoğan ile Bahçeli aynı araçla türbeden ayrıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT