1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Akkuyu Nükleer Güç Santrali Üçüncü Ünitesi töreninde önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Akkuyu Nükleer Güç Santrali Üçüncü Ünitesi töreninde önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Üçüncü Ünitesi Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada," Akkuyu enerji ihtiyacımızın yüzde 10'unu karşılayacaktır." dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise,"Projenin gerçekleştirilmesi Türkiye'nin enerji güvenliğine ciddi katkılar sunacak, Türkiye ekonomisini güçlendirecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Akkuyu Nükleer Güç Santrali Üçüncü Ünitesi töreninde önemli açıklamalar!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı üçüncü ünitesi temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in video konferans yöntemiyle yaptığı katılımla gerçekleştirildi. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından önemli satırbaşları:

"Rusya Devlet Başkanı Putin'e katılım nezaketi için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Türkiye2mize yeni bir eseri kazandırmanın haklı gururunu beraber yaşıyoruz. 3'üncü reaktörün inşasına başlıyoruz. Önümüzdeki yıl 4'üncü reaktörün inşasına da başlayacağız. Bu hamlemiz ile ülkemizin enerjideki yarınlarını garanti altına almayı hedefliyoruz. Ekonomimiz koronavirüse rağmen hamdolsun büyümeyi sürdürüyor. Geçen yıl birçok ülke ekonomik daralmalar yaşarken biz 1.8 büyüme sağladık.

Enerjiye yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyoruz. Kurulu gücümüz içinde yenilenebilir enerji seviyemiz yüzde 63.7'ye ulaştı.

Nükleer enerjide enerji politikamız açısından özel bir yere sahiptir. Sıfır emisyon ile çalışan ve çevreye hiçbir zararı olmayan nükleer enerjiyi sepetimize eklem hedefimizdir. Tesisimiz en yoğun dönemde 16 bin, işletme sürecinde 4 bin istihdam sağlayacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Akkuyu Nükleer Güç Santrali Üçüncü Ünitesi töreninde önemli açıklamalar!

Akkuyu santralimizin ilk reaktörünü 2023'te devreye almayı düşünüyoruz. Peyderpey diğer reaktörlerin çalışması için de gece gündüz çalışacağız. Akkuyu enerji ihtiyacımızın yüzde 10'unu karşılayacaktır.

Mükemmel bir planlama gerekiyor. Emniyetten kesinlikle taviz vermiyoruz. Yaklaşık 550 bin parçadan oluşan en önemli güvenlik sistemleri ile donatıyoruz, uluslararası uygunluğuna mutlaka dikkat ediyoruz. Bu devasa projeyi Türk-Rus iş birliğinin sembol eserlerinden biri olarak görüyoruz. Değerli dostum ile tesis ettiğimiz yakın diyalog, bölgesel istikrarın ve barışın korunmasında da büyük önem taşıyor.

Önümüzdeki dönemde bu iş birliğini ilerletmekte kararlıyız. Geçen yıl koronavirüs nedeniyle kaybettiğimiz ekonomi ve turizm ilişkilerindeki ivmeyi bu yıl telafi edeceğiz.

Başta Sayın Putin olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Emeği geçen personellerimizi tebrik ediyorum. Türk ve Rus halkına hayırlı olmasını diliyorum."

PUTİN: TÜRKİYE'DE YEPYENİ BİR ENDÜSTRİ KURUYORUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Öncelikle hepinizi çok önemli bu aşama vesilesiyle tebrik etmek istiyorum. Akkuyu'da yeni bir dönem başlıyor. Bir kaç dakika sonra Sayın Erdoğan'la birlikte 3. ünitenin temeli için talimat vereceğiz. Akkuyu'da toplam 4 ünite kurulacak. 2018'de 1. ünitenin temel atma törenine katılmıştık. Rus ve Türk uzmanların sarf ettikleri eş güdümlü çalışma sayesinde santralın yapımı belirlenen program çerçevesinde devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Akkuyu Nükleer Güç Santrali Üçüncü Ünitesi töreninde önemli açıklamalar!

Kovid bizim çalışmalarımızı engelleyemedi. Türkiye'de bir ilk olan Akkuyu NGS 2023 yılında devreye girecek. Zamanlamayı tutturmaya büyük önem veriyoruz. Projenin gerçekleştirilmesi Türkiye'nin enerji güvenliğine ciddi katkılar sunacak, Türkiye ekonomisini güçlendirecek. Türkiye'de yepyeni bir endüstri kuruyoruz. Bu, ülkenin bilim ve sanayi potansiyelini de güçlendirecek. Sahada çalışan personelin büyük çoğunluğu Türkiye vatandaşı."

BAKAN DÖNMEZ: TÜRKİYE ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 10'UNU KARŞILAYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise şu açıklamalarda bulundu:

"Bugün nükleer enerji yolculuğumuzun en önemli kilometre taşlarından birini daha geride bırakıyoruz. Yarım asrı aşan bir rüya daha gerçek olma yolunda hızla ilerliyor. Hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk. Akkuyu 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılında enerji üretmeye başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den Akkuyu Nükleer Güç Santrali Üçüncü Ünitesi töreninde önemli açıklamalar!

Enerjide arz güvenliğimizi sağlamak için aynak çeşitliliğinin artırılması ve sürdürülebilir enerji arzının sağlanması öncelikli hedefler arasında. İthal kaynakların payı bir miktar düşecek. Akkuyu ile birlikte 7 gün 24 saat kesintisiz ve temiz enerji üreteceğiz.

Akkuyu'nun tasarımı iç ve dış riskler göz önüne alınarak hesaplandı. Akkuyu tam kapasite faaliyete geçtiğinde Türkiye elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak. Akkuyu 60 yıl boyunca 2 bin 146 terevatsaat elektrik üretecek.

Nükeeri sadece elektrik üretiminde değil ileri teknolojide de inşallah kullanacağız. Türkiye nükleer enerjiyle sınıf atlayacak. Nükleer teknolojiyle birlikte ekonomimize 6 milyar dolarlık katkı hedefliyoruz."

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT