1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İstiklal Marşı, 84 milyonun ortak değeridir, paydasıdır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İstiklal Marşı, 84 milyonun ortak değeridir, paydasıdır"

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılında Ankara'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasında "İstiklal Marşı, 84 milyonun ortak değeridir, paydasıdır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İstiklal Marşı, 84 milyonun ortak değeridir, paydasıdır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılında Ankara'da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında "Terör örgütlerine karşı yurtiçinde ve yurtdışında destan yazan kahraman ordumuzun, güvenlik görevlilerimizin her birine Allah'tan rahmet niyaz ediyorum.  Mevlam bizleri şehitlerimizin kutlu yolundan, gazilerin yoldaşlığından ayırmasın." ifadelerini kullandı ve bu toprakların birçok söz üstadını yetiştirerek tüm insanlığa arman ettiğini belirtti.

Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ile eserleri arasında bir tezat olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şairin bir dürüstlük timsali olduğunu ifade etti. Mehmet Akif Ersoy'un miskinlik, atalet ve karamsarlık düşmanı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan," Akif müstemleke aydınlarına karşı bu toprakların sesi olmuş sembol bir şahsiyettir." dedi.

Mehmet Akif Ersoy'un yokluk yaşadığı dönemde dahi arkadaşlarına 'Memlekete hizmet edin' tavsiyesinde bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şairin hakiki bir vatansever olduğunu vurguladı.

"2021'İ İSTİKLAL MARŞI YILI OLARAK KABUL ETTİK"

2021 yılını İstiklal Marşı yılı olarak kabul ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İstiklal Marşı istikbal marşı olarak da kaleme alınmıştır. Tüm mazlumların özgürlük mücadelesine ilham kaynağı olmuştur. Dünyanın birçok ülkesinde hüküm süren sömürü düzeninin sarsılmasında önemli payı bulunuyor.

Mehmet Akif gibi bir şaire, İstiklal Marşı gibi bir bağımsızlık beyannamesine sahip olduğumuz için ne kadar şükretsek azdır. 2021'i İstiklal Marşı yılı olarak kabul ettik."

 

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT