1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı mesajı!

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı mesajı!

Son dakika.. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin, ne surette olursa olsun, geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı mesajı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'te, Srebrenitsa soykırımının 26. yılı dolayısıyla düzenlenen anma töreninde konuşmasına Bosna Herseklileri selamlayarak başladı.  Erdoğan, Srebrenitsa soykırımını anmak, yüreklerde dinmeyen acıları paylaşmak amacıyla bir araya geldiklerini belirtti.

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı mesajı!

SREBRENİTSA SOYKIRIMI'NIN GERİ PLANA İTİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Srebrenitsa soykırımı ile ilgili "Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin, ne surette olursa olsun, geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz, ülke içindeki her bir bölgenin istikrarı Bosna-Hersek için, Bosna-Hersek'in istikrarı ise Balkanlar başta olmak üzere tüm Avrupa için zaruridir" diyen Erdoğan sözlerini  "Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bosna-Hersek'in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir" ifadeleriyle devam ettirdi.

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı mesajı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Srebrenitsa soykırımının 26. yılı anma törenine video mesaj gönderdi, mesajda:

- "Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin, ne surette olursa olsun, geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz"
- "Buradan tüm siyasileri nefret, şiddet ve ayrımcılık içeren söylemlere karşı çıkarak, ortak insani değerler etrafında buluşmaya davet ediyorum"
- "Ülke içindeki her bir bölgenin istikrarı Bosna Hersek için, Bosna Hersek'in istikrarı ise Balkanlar başta olmak üzere tüm Avrupa için zaruridir. Bize tarihin verdiği bu sorumluluğun yükünü hep birlikte taşımak ve bu topraklarda barışı daim kılmak ortak görevimizdir"
- "Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bosna Hersek'in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir"
ifadelerine yer verdi.

"SREBRENİTSA KANAYAN YARAMIZ"

 

Soykırım şehitlerini rahmetle anan ve kederli ailelere sabır dileyen Erdoğan, üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen Srebrenitsa'nın açtığı yaraların kanamaya devam ettiğini ve ortaya çıkarılan her mezarın ve ebediyete uğurlanan her şehidin 26 yıl öncesinin tanıkları olarak o günleri tekrar hatırlattığını kaydetti.

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı mesajı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Acınızı acımız bilip merhum Aliya İzetbegoviç'in emanetine sahip çıkarak, bu soykırımı unutmuyor, unutturmuyoruz." diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin, ne surette olursa olsun, geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz. Savaş suçlusu Ratko Mladiç hakkında geçen ay verilen uluslararası mahkeme kararı, soykırımın acısını elbette dindiremez. Mahkeme kararları ne kaybedilen canları geri getirebilir, ne de gönüllerdeki yaralara merhem olabilir. Ancak, adaletin tecellisi yolunda alınan bu ve benzeri kararlar, soykırım suçunun bir kez daha işlenmesini engellemekte rol oynayabilir. Adaletin yerini bulması da Avrupa'nın kalbinde yaşanan bu trajedinin kurbanlarına ve geride kalan tüm şehit yakınlarına vicdani bir borçtur. Bu bakımdan geçmişi unutmadan, duygularımızın aklımızı esir almasına fırsat vermeden, evlatlarımızın geleceği için çaba harcamamız gerekiyor. Buradan tüm siyasileri nefret, şiddet ve ayrımcılık içeren söylemlere karşı çıkarak, ortak insani değerler etrafında buluşmaya davet ediyorum."

Farklı inanç, kültür ve etnik kimliklerin birleşme noktası olan Bosna Hersek'in iç barış ve huzurunu korumasının son derece mühim olduğuna da değinen Erdoğan, "Ülke içindeki her bir bölgenin istikrarı Bosna Hersek için, Bosna Hersek'in istikrarı ise Balkanlar başta olmak üzere tüm Avrupa için zaruridir. Bize tarihin verdiği bu sorumluluğun yükünü hep birlikte taşımak ve bu topraklarda barışı daim kılmak ortak görevimizdir." ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı mesajı!

"TÜRKİYE, BOSNA HERSEK'İN VE BOŞNAK KARDEŞLERİNİN YANINDA"

Erdoğan sözlerine "Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bosna Hersek'in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken aziz şehitlerimize Allah'tan bir kez daha rahmet niyaz ediyorum. Rabb'im sizlere ve bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Allah'a emanet olun." diyerek son verdi.

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı mesajı!

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT