1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yurt eleştirilerine yanıt: Parkta yatanlar öğrenci değil!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yurt eleştirilerine yanıt: Parkta yatanlar öğrenci değil!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada yurt provokasyonu konusuna da değindi. Erdoğan "Bankların üzerinde yatanların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Ülkemiz 1 milyonu aşkın yurt kapasitesiyle açık ara birincidir. Yurt binalarımız öğrencilerimizin hizmetindedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yurt eleştirilerine yanıt: Parkta yatanlar öğrenci değil!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Yüksek konut ve yurt fiyatlarının protesto ettiklerini öne süren gençlerin eylemlerine tepki gösteren Erdoğan, bankların üzerinde yatanların bir kısmının öğrencilikle alakası olmadığını söyleyerek Gezi Parkı olaylarında yaşananla benzer bir durum olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin 1 milyonu aşkın yurt kapasitesiyle açık ara birinci olduğunu söyleyen Erdoğan konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

"Pek çok üniversitemiz eğitim öğretim faaliyetlerini başlattı. Önümüzdeki haftada Külliye'de ortak akademik yıl açılışı gerçekleştireceğiz. Öğrencilerimizi barınmaları açısından da 2 yılın ardından bir açık ortaya çıktı. Bunu altını çizerek vurgulamak istiyorum. Bazı park bahçe, buralardaki bankların üzerinde yatanlar şunu açık ve net söylüyorum. Bunların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Bunlar kendilerine göre sözde öğrenci. Bunlar aynen Gezi parkı olayı neyse başkasını sergiliyor. Yurtlardaki 182 bin olan yatak kapasitesini 719 bine biz çıkardık. Almanya'da 290 bin Hollanda'da 113 bin İspanya'da 91 bin seviyesindedir. Ülkemiz 1 milyonu aşkın yurt kapasitesiyle açık ara birincidir. Yurt binalarımız öğrencilerimizin hizmetindedir. Bu yıl yurt başvuruları 623 bine yükselmiştir. Başvuruların yaklaşık 430 bini yurtlarına yerleştirilmiştir.

Ailelerin yanlarında kalmakta olan burs ve kredi olarak 1,5 milyon öğrencimize veriyoruz. Bay Kemal bunlardan haberin var mı? Ev veya pansiyon türü yerlerde kalmayı tercih eden öğrenciler bulunmakta. Zaten kaydı olanlarla birlikte yurt kapasitelerin tamamına yakını öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Yurt kapasitelerini artırmaya yönelik çalışmaları da sürdürüyoruz. Eskiden işte CHP'nin dönemlerinde 30-40 kişilik koğuş tipi yerlerden oluşan, ranza tipi yataklarda yatan, Biz de oralardan geçtik. Şimdi ise otel tarzı yurtlardaki odaları dönüştürdük."

 

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
3
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT