1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı'dan flaş karar: Gayrimenkul satışlarında artık Türk Lirası kullanılacak!

Cumhurbaşkanı'dan flaş karar: Gayrimenkul satışlarında artık Türk Lirası kullanılacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Lirasının korunması için yeni bir adım attı. Resmi Gazete'de yayımlanan bu karara göre menkul ve gayrimenkul alım-satımlarında ve kiralarında artık Türk lirası kullanılacak. Döviz üzerinden yapılşmış eski sözleşmeler ise 30 gün

Cumhurbaşkanı'dan flaş karar: Gayrimenkul satışlarında artık Türk Lirası kullanılacak!

Türk Lirası'nın değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, menkul ile gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarında Türk Lirası kullanılacak. Döviz üzerinden yapılmış olan sözleşmelerin 30 gün içerisinde Türk Lirası'na dönüştürüleceği belirtildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararname'ye "Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama lesaing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz." bendi eklendi.

Yayın tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenlemeye göre yürürlükteki sözleşmeler, bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.