1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. D8 Nedir? D8'de hangi ülküler bulunuyor?

D8 Nedir? D8'de hangi ülküler bulunuyor?

D8 nedir, D8'de hangi ülkeler yer alıyor, D8 kim ne zaman kurdu, Cumhurbaşkanı Erdoğan D8 Zirvesinde neler söyledi? Tüm bu soruların yanıtı haberimzide buluabilirsiniz.

D8 Nedir? D8'de hangi ülküler bulunuyor?

D8 Nedir kısaca:?
Gelişmekte olan sekiz ülke olarak tanımlanmaktadır.

D8 hangi ülkeler yer alıyor?:
Burada bahsi geçen sekiz gelişmekte olan ülkeler; Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dır.

D8 kim ne zaman kurdu?

D-8 ülkelerinin bir araya gelmesinde ilk olarak fikir Necmettin Erbakan tarafından ortaya atılmıştır. D-8 üye ülkeleri aynı zamanda İslam Birliği Örgütü’nün de üyeleri durumundadır. D-8 üyeleri, tabi kaynakları, kalabalık nüfusları ve potansiyel pazarlarından dolayı kendi bölgelerinde önemli konumda bulunmaktadırlar.

D8 hakkında detaylı:

D-8’in amacı, üye ülkeler arasındaki ticareti ve işbirliğini artırmaktır. D-8 girişiminin başlatılmasındaki amaç, büyük bir ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden 8 ülke arasında ticaret ilişkilerinde yeni fırsatlar yaratmak ve çeşitlendirmek, uluslararası düzeyde karar alma sürecine katılımı artırmak, daha iyi hayat şartları sağlamak, somut ortak projeler etrafında ekonomik işbirliğini geliştirmek ve gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki durumlarını güçlendirmektir.

D-8, kurucu üyelerinin kompozisyonunun da yansıttığı gibi, bölgesel olmaktan çok küresel bir kuruluştur.

Üyelik, grubun hedeflerini, ilkelerini benimseyen ve ortak bağları paylaşan diğer gelişmekte olan ülkelere de açıktır.

D-8, üye ülkelerin bölgesel ve uluslararası örgütlere üyeliklerinden kaynaklanan ikili ve çok taraflı taahhütleri üzerinde olumsuz etkisi olmayan bir forumdur.

D-8’lerin bayrağında altı yıldız yer alıyor ve bunlar örgütün 6 temel ilkesini sembolize ediyor:

1.       Savaş değil, barış

2.       Çatışma değil, diyalog

3.       Çifte standart değil, adalet

4.       Üstünlük değil, eşitlik

5.       Sömürü değil, iş birliği

6.       Baskı ve tahakküm değil, insan hakları, hürriyet ve demokrasi

D8'i kim ne zaman kurdu?

D-8'in temelleri, Ekim 1996'da dönemin başbakanı Necmettin Erbakan'ın davetiyle bu ülkelerin temsilcilerinin katılımıyla İstanbul'da düzenlenen "Kalkınmada İşbirliği Konferansı"nda atıldı.

Örgütün resmi kuruluşu ise Haziran 1997.

Bugüne kadar sekiz liderler zirvesi düzenlendi. Bugün İstanbul'da düzenlenen ise 5 yıl sonra yapılan ilk, toplamda ise 9. zirve olma özelliği taşıyor.

D8 ülkeleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan D8 Zirvesinde neler söyledi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, "Ülkelerimiz arasındaki ticarette artık milli para birimlerimizi kullanmanın yolunu açabildiğimiz takdirde D-8 tarihinde bir devrime imza atmış olacağız" dedi.

"Kur baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir takas odası kurulması için merkez bankaları bir araya gelmelidir. D-8 ülkeleri olarak toplantılara katılım düzeylerini artırmalı, çalışmaları, özel sektör kuruluşlarını da bu çalışmalara dahil etmeliyiz. Cumhurbaşkanları olarak D-8 Liderler Zirvesi'nin önemi iyi kavranmalı. Hepimiz D-8'e sahip çıkmalı, daha etkin, daha verimli, daha güçlü olması için azami gayret göstermeliyiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca teşkilatın üye sayısını 8'den 20'ye çıkarabileceklerini açıkladı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT