1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Darbe girişimi gecesi Kılıçdaroğlu ne yapıyordu

Darbe girişimi gecesi Kılıçdaroğlu ne yapıyordu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanı'ndan Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine geçti.

Darbe girişimi gecesi Kılıçdaroğlu ne yapıyordu

15 Temmuz gecesi saat 22:30"da Atatürk Havalimanı"na iniş yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimin başladığı saatte havaalanında kaldı.

O GECE BAKIRKÖY"DE KALDI

Ankara"ya Meclis"e dönmek isteyen Kılıçdaroğlu, havalimanında uzun süre uçak aradı ancak Ankara"ya seferler durdurulmuştu. O gece Bakırköy Belediyesi Başkanı Bülent Kerimoğlu"nun evinde konaklayan Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde tekneyle karşıya geçti.

"HEMEN ANKARA"YA DÖNMEK İSTEDİ"

Hürriyet"ten Serkan Ocak"a olay gecesini anlatan Kerimoğlu, şunları söyledi:

"Genel Başkanımız o gün rutin programı için İstanbul’a gelecekti. 22.30 gibi inmesi planlanıyordu. Ben de karşılamak üzere havalimanına gittim. Ancak Tanklar vardı geçişimize izin vermediler. Araçtan indim, durumu izah ettim, Kılıçdaroğlu’nun geleceğini söyledim ve yürüyerek VIP bölümüne gittim. Uçak 23 sularında havalimanına indi. Yaklaşık 20-25 kadar partili vardık. Kılıçdaroğlu uçak iner inmez bilgilendirilmişti. VIP bölümüne geldiğinde de durumu daha net öğrendi. İlk tepkisi ‘Hemen Ankara’ya dönmek istiyorum” oldu. Henüz darbenin daha nasıl sonuçlanacağını bilmiyorduk. Ancak daha ilk dakikada bile darbeye karşı olduğunu, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Yanındaki partililere bu konuda hemen talimatlarını iletti. Halkı bu şekilde bilgilendirmesini istedi.

HERKESE MECLİS"E GİDİN TALİMATI VERDİ

Ankara’ya uçak bakılıyordu. Ancak uçakların kalkmadığını öğrenince evimize davet ettik. 23.30’de Yeşilyurt’taki eve ulaştık. Kılıçdaroğlu’nun eve gelir gelmez ilk yaptığı basın danışmanı ile birlikte bir basın açıklaması yazmak oldu. Açıklamayı 23.35’temedya kuruluşlarına geçmeye başladık. Gece 01.00’de Meclis Başkanı aradı. Kılıçdaroğlu çok sayıda milletvekili ile görüştü. Her konuşmasında demokrasiye bağlılığını iletti. Bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Parlamentoya, demokrasiye inandığını belirtti. Bu konuda da görüştüğü partililere, milletvekillerine talimatlar verdi. Vekillere “Meclisten ayrılmayın” dedi. Ankara’da olan diğer vekillerin de Meclis’e gitmesini istedi.

HİÇ UYUMADI

Bu arada sürekli gözlerimiz televizyondaydı. Meclis’in vurulduğunu öğrendiğinde çok üzüldü. Hiç uyumadı. 07.45’te Meclis Başkanı tekrar aradı. Meclis’e, genel kurula davet etti. Koruma müdürünü aradı. Hala uçakların kalkmadığını öğrendi. Köprüler de daha açılmamıştı. Biz kendisini daha sonra Ankara’ya gitmesini söyledik ancak Kılıçdaroğlu bir an önce Ankara’ya Meclis’e gitmek istiyordu.

TEKNEYLE PENDİK"E GEÇTİ, ORADAN KARAYOLUYLA DEVAM ETTİ

Bunun üzerine Bakırköy’den bir tekne ayarladık. Tekneyle birlikte Pendik Marina’ya kadar geçti. Sabah 10.30’de evden çıktı. 12 gibi de Pendik’te oldu. Daha sonra karayoluyla Meclis’e gitti. Genel Kurul başladığında da Meclis’te yer aldı."

 

HABERE YORUM KAT