1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dereotunun faydaları neler?
Dereotunun faydaları neler?

Dereotunun faydaları neler?

Faydaları saymakla bitmeyen dereotu'nun ağız kokusunu gidermede etkili olduğunu biliyor muydunuz? Peki dereotu'nun diper faydaları nelerdir?

Mutfağımızdan eksik etmediğimiz ve çeşitli yemekleri tatlandırmak amacıyla kullandığımız dereotunun ağız kokusuna iyi geldiğini biliyor muydunuz Peki dereotu nereden gelir Dereotunun içeriğinde hangi vitaminler vardır Dereotunun saymakla bitmeyen faydaları nelerdir

Dereotu genellikle Güney Rusya, Akdeniz Bölgesi ve Batı Afrika kesimlerinde yetişmekte olup, içerisinde magnezyum, demir, kalsiyum ve manganez gibi çeşitli maddeler bulunmakta ve aynı zamanda A ve C vitaminleri bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir.

Bir takım hastalıklara da iyi gelen dereotu, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudumuzun bakterilere karşı olan savaşma gücünü arttırır.

Ağız kokusunu gidermede oldukça etkili olan dereotunun bir çok faydası bulunuyor. Peki bu faydalar nelerdir

Kolestrole iyi gelir!

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre dereotu kullanımının trigliserit değerini yüzde 50 oranında ve kolesterol seviyesini de yüzde 20 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir.

Yapılan bu araştırma dereotunun bir özütü çıkarılarak elde edilen ürünün kullanımı ile yapılmış olsa da, benzer sonuçların dereotu yaprakları tüketilerek de elde edileceği tahmin edilmektedir.

Anti-Mikrobik özelliğe sahiptir!

Gerçekleştirilen bir diğer deneye göre dereotunun mikropların gelişmesini önleyici bir etki oluşturduğu gözlenmiştir. Ayrıca dereotu yağının tüketilmesi durumunda tahıl taneleri, arpa ve en çok olarak da buğdayda bulunan bir mikrobun ve başka gıdalarda da bulunan diğer 5 mikrop türünü ortadan kaldırıcı etkiler oluşturmaktadır.

Sindirim sorunlarını giderir! Mükemmel bir gaz söktürücüdür!

Faydaları saymakla bitmeyen dereotunun bir diğer faydası ise; sindirim sorunlarını ortadan kaldırmasıdır.

Yaşanan hazımsızlık, mide ağrıları ve mide krampları gibi sindirim sorunlarının etkilerinin ortadan kaldırılmasında etkili bir rol oynar. Ayrıca mide ülserinde oluşan etkileri engeller ve iyileşme süresinin kısaltılmasını sağlar.

Dereotu aynı zamanda mükemmel bir gaz söktürücüdür. Özellikle gaz sorunu yaşayan kişilerin tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak söz konusu olabilen alerjik durumların oluşmasını önleyebilmek için yine de bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Kemik sağlığı için dereotu önemli! Kemik erimesini engeller!

Kemiklerin yapısını oluşturan etmen olan Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan dereotu, özellikle çocuklarda ve ergenlik döneminde kesinlikle tüketilmelidir.

Dereotu, çocuklarda sağlam bir kemik ve iskelet yapısının oluşmasını, gerekli mineralleri ve kemik sağlığının korunmasını sağlar. Ayrıca yaş ilerledikçe yaygın bir şekilde ortaya çıkan kemik erimesini de engeller.

Uykusuzluğa iyi gelir!

Sakinleştirici etkiye sahip olan dereotunun içerisinde bulunan yağla uçucu özelliğe sahip olup, aynı zamanda birtakım enteresan özelliklere sahiptir. Bu özellikler arasında sedatif ve hipotonik uyarıcı roller de yer almakta olup, sakinleştirici bir etki oluştururlar.

B vitamini ve bu uçucu yağlar oldukça büyük bir öneme sahip olup, dereotunun içerisinde zengin miktarlarda bulunmaktadırlar. Uçucu yağların bir diğer görevi de sinirleri sakinleştirmek ve kaliteli bir gece uykusu sağlamaktır.

Mükemmel bir gaz söktürücüdür!

Günümüzde bir çok insanın muzdarip olduğu hatta zaman zaman göğüs ağrılarına neden olan gaz problemi ile dereotu tüketerek baş edebilirsiniz.

Hıçkırık oluşumunu engeller!

Hıçkırık oluşumu genellikle gazların yemek borusunu kullanarak yukarı çıkması ile oluşur. Diğer bir hıçkırık sebebi de alkol kullanmak, bazı alerji durumları ve sinir sorunları yaşanması ile birlikte oluşum gösterebilir.

Ancak dereotu tüketimi, hıçkırığa sebebiyet veren etmenlerin oluşmasını engelleyerek, hıçkırık oluşumunu durdurmada önemli bir rol oynar.

Hıçkırık tuttuğu zaman bir tutam dereotu alıp çiğnemeye başlarsanız, hıçkırığın bir süre sonra ortadan kalktığını rahat bir şekilde gözleyeceksiniz.

Ağız bakımında dereotunun önemi büyük!

Dereotu yapraklarını ve tohumlarını tüketerek ağız ve nefesinizin açılmasını sağlayabilir ve dolayısıyla ağzınızın temiz kokmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle Ramazan ayında olduğumuz şu günlerde dereotunu sofralarınızdan eksik etmeyin.

Zira dereotunun içerisinde bulunan uçucu yağlar, doğal yaşamda mikropların ölmesini sağlayan bir etki yapar. Buna ek olarak bu yağlar antioksidan ve dezenfektan özelliklere de sahiptir.

Bir tutam dereotu ile ağzınızın güzel kokmasını sağlayabilir, aynı zamanda ağzınızda oluşan bakterilerin ölmesini sağlayabilirsiniz.

Dereotunun yukarıda saydığımız tüm faydalarından yararlanabilmek için günlük hayatınızda dereotunu sıklıkla tüketmeli ve sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.