1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Ders saatleri azaltılacak mı? Bakan Özer'den flaş açıklama

Ders saatleri azaltılacak mı? Bakan Özer'den flaş açıklama

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuk olduğu televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, canlı yayında ders saatlerinin azaltılıp azaltılmayacağı yönündeki soruyu da yanıtladı.

Ders saatleri azaltılacak mı? Bakan Özer'den flaş açıklama

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CNN Türk'te canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Süreci sınıf bazlı yöneteceklerini ifade eden Bakan Özer, şu ana dek çok başarılı şekilde devam edildiğini ifade ederek eğitim sistemimizin devasa bir sistem olduğunu vurguladı.

Sistemin belli bir takvim içinde işlediğini belirten Bakan Özer, sorunlu sınıfların 14 gün ara verdiğini sonra yeniden devam ettiklerini söyledi. Müdahalenin problemin olduğu yerde yapılacağını bir kez daha yineleyen Bakan Özer, vaka olan yerlerde ara verildiğini söyledi. 

"Bizde örneğin aşı zorunlu değil gönüllüğe dayalı. Bazı ülkelerde öğretmenler için aşı zorunlu. Bizim geliştirdiğimiz sistemde okul kapatma yok, sınıf kapatma var." diyen Bakan Özer konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bakan Koca'nın açıkladığı veriler, dünya ile paralel. Amerika'da yayınlanan veriler, aslında yüz yüze eğitim için olan kaygılar, beklenenin çok daha altında. Şu anda Amerika'da okulların yüzde 2'si kapalı. Şunu net olarak  göstermek lazım, şu an toplumda en güvenli yerler okullar.

Toplumda vakalar arttığı zaman bizim kapanan sınıflarımız da artıyor tabi. Bulaşın okuldan kaynaklandığı ile ilgili bir veri yok. Virüs okulu seçmiyor. Önemli olan kurallara uymak.

Negatife düşme sıklığı giderek artıyor. Kapanan sınıflar gün geçtikçe azalıyor. Türkiye'de kapanan sınıf oranları düşük.

Türkiye'de kapanan sınıf oranları düşük. Toplumdaki artan vaka sayıları gecikmeli olarak yansıyor tabloya. Bu oran gittikçe düşüyor.

Önemli olan açık olan okulların varlığını sürdürmesi. Öğrencilerimizin çoğu aşılanmış. Ne aşı ne PCR zorunluluğu var, buna rağmen öğrenciler okulda kalabilmek için aşılarını olmuşlar."

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE DERS SAATLERİ AZALTILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ders saatlerinin azaltılıp azaltılmayacağı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

"Kalabalık sınıflarda süre azaltılabilir. Ama şöyle bir şey yok, tüm okullarda ders sürelerini azaltıyoruz. Çok olağanüstü bir koşul olursa zaten sadece bu okullar etkilemez, tüm toplumu etkiler. Süreci yerel paydaşlarımızla yönetmeye devam edeceğiz."

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT