1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş F-35 açıklaması: Çıkarılma konusunda bir adım yok

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş F-35 açıklaması: Çıkarılma konusunda bir adım yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber televizyonunda katıldığı bir programda gündeme dair merak edilenleri yanıtladı. Çavuşoğlu, F-35 konusuyla ilgili; " F-35 projesinden çıkarılma konusunda bir adım yok. Tüm ortaklar F-35 projesinden Türkiye'nin çıkarılmasına zaten karşı." dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş F-35 açıklaması: Çıkarılma konusunda bir adım yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber televizyonunda katıldığı bir programda gündeme dair merak edilenleri yanıtladı. Çavuşoğlu, Rusya'dan alınan S-400 sonrası Trump'ın F-35 vermemek istemesiyle ilgili olarak ; " F-35 projesinden çıkarılma konusunda bir adım yok. Tüm ortaklar F-35 projesinden Türkiye'nin çıkarılmasına zaten karşı." dedi.

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

ABD Başkanı Trump, Türkiye ve Erdoğan ile ilişkilere önem veriyor. S-400, F-35, Münbiç konusunda ABD içinden çok farklı sesler geliyor. Ama Trump'ın Osaka'daki görüşme sonrası yaptığı açıklamaların ardından bu sesler azaldı. ABD'liler S-400 ile F-35'ler bir arada olamaz diyor. Komite kuralım dedik ama henüz cevap vermediler. Trump, Türkiye'ye yaptırım uygulamak istemiyor. Hava savunma sistemleri bizim olmazsa olmazımız. Bu anlaşma bitti. Trump'ın Türkiye'ye yaptırım uygulamamak için çaba sarf ettiğini biliyoruz. S-400'ler önümüzdeki yılın başında aktif olacak. S-400'ler Patriot'lardan çok daha ileri bir teknoloji. S-400'ler aktif bir şekilde kullanılacak.

"ABD'NİN TÜRKİYE'YE OLASI YAPTIRIMI KABUL EDİLEMEZ"

Şu anda herhangi bir netlik yok. Trump'ın bunu erteleme hatta uygulamama yetkisi var. ABD'nin Türkiye'ye olası yaptırımı uygulaması kabul edilemez.

"F-35 PROJESİNDEN ÇIKARILMA KONUSUNDA BİR ADIM YOK"

F-35 projesinden çıkarılma konusunda bir adım yok. Tüm ortaklar F-35 projesinden Türkiye'nin çıkarılmasına zaten karşı. Türkiye çıkarılırsa, her bir F-35'in maliyeti 7-8 milyon dolar artacak.

Ayrıntılar geliyor...

HABERE YORUM KAT