1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyanet'ten "kertenkele" diziyle ilgili ilk açıklama!

Diyanet'ten "kertenkele" diziyle ilgili ilk açıklama!

Diyanet'ten "kertenkele" diziyle ilgili ilk açıklama!

ATV'de yayınlanan Kertenkele adlı diziye yönelik gelen tepkiler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yaptı. Diyanet'ten yapılan açıklamada söz konusu dizideki imam tiplemesinin din görevlilerini derinlemesine yaraladığı ifade edilirken, diziyle ilgili kanal yöneticilerinin de gerekli duyarlılığı göstereceğinden kuşku duyulmadığı belirtildi.

İşte diziyle ilgili yapılan açıklama:

''KANAL YÖNETİCİLERİ GEREKLİ DUYARLILIĞI GÖSTERECEKTİR''

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan bir dizi filmde sahte imam karakteriyle yansıtılan tipleme ile ilgili olarak Başkanlığımıza gelen yoğun tepkiler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Filmde karakterize edilen "sahte imam" tiplemesi toplumsal saygınlığı olan din görevlilerimizi derinden yaralamıştır. Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir. İmamın sosyal dünyasındaki yeri ve rolü hakkında gerçekliği tahrif ederek ortaya konan bu tipleme karşısında başta kanal yöneticileri olmak üzere ilgili makamların gerekli duyarlılığı göstereceğinden kuşkumuz yoktur. Geçmişte yaşanan acı hatıralar hala hafızalardayken, dini değerlere saygıda bir seviye kazanan yayın hayatımızın tekrar bu seviyenin altına inmesini en hafif ifadeyle dikkatsizlik ve özensizlik olarak değerlendirmek istiyoruz. Bu açıklamamız sonrasında bu tür senaryolarda İslam'ın temel esaslarını, Hz. Peygamber'in ve toplumsal saygınlığı olan şahsiyetlerin değerini aşındırıcı tarzda konu edinilmemesi noktasında bir bilincin oluşması temennimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyanet İşleri Başkanlığı

HABERE YORUM KAT