1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Diyanet'ten Umre ile ilgili flaş açıklama

Diyanet'ten Umre ile ilgili flaş açıklama

Diyanet'ten yapılan açıklamada "27 Şubat 2020 itibariyle ülkemizden umre çıkışları durdurulmuş, bu tarihten sonra umre amaçlı seyahate izin verilmemiştir." denildi.

Diyanet'ten Umre ile ilgili flaş açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Umre'den dönen bir kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesinin ardından Suudi Arabistan'dan gelen vatandaşlar karantinaya alındı.

Vatandaşların sağlık durumu yakından takip edilirken, konuya ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamalar şu şekilde:

- 27 Şubat 2020 Perşembe günü itibariyle ülkemizden umre çıkışları durdurulmuş, bu tarihten sonra umre amaçlı seyahate izin verilmemiştir.

- Mezkûr tarihten önce umre ziyareti için Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlarımızın yurda dönüşlerine yönelik uyarı ve yönlendirmeler yapılmış, talepte bulunanların dönüş tarihleri öne çekilmiştir.

- 20/30 günlük turlarla Suudi Arabistan’da bulunan ve dönüşü daha ileriki tarihlerde planlanan vatandaşlarımızın daha fazla kalmasına müsaade edilmeyerek dönüşleri erkene alınmıştır.

- Süreç içerisinde umrede bulunan vatandaşlarımıza, Sağlık Bakanlığımızca ön görülen korunma tedbirlerine yönelik doktorlarımız ve görevlilerimiz tarafından bilgilendirmeler yapılmış, broşür ve afişler hazırlanarak dağıtılmıştır.

- Umre dönüşü esnasında yolcularımız, Sağlık Bakanlığımızca Suudi Arabistan’a gönderilen doktorlar ve sağlık personeli eşliğinde titizlikle kontrolden geçirilmiş, evlerinden 14 gün çıkmamaları ve misafir kabul etmemeleri hususunda bilgilendirilmiştir.

- Sağlık Bakanlığımız tarafından dün geceden itibaren umreden dönen tüm yolcular tedbir amaçlı Ankara ve Konya’daki KYK'ya ait öğrenci yurtlarında karantina mantığı ile ayrı odalara yerleştirilmeye başlanmıştır.Şüpheli bulunanlar ise hastaneye kaldırılarak testleri yapılmaktadır.

Başkanlığımız sürecin başından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili tüm kurumlarla işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmalarını yürütmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyanet'ten Umre ile ilgili flaş açıklama

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT