1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Domuz Gribi'nden Nasıl Korunulur? Belirtileri Neler?

Domuz Gribi'nden Nasıl Korunulur? Belirtileri Neler?

Domuz gribinden korunmak için almanız gereken önlemler...

Domuz Gribi'nden Nasıl Korunulur? Belirtileri Neler?

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve ne yazık ki ölümle sonuçlanan vakalara neden olan domuz gribi, insanlarda solunum yollarını etkileyen ve salgılanlarla giden viral bir hastalık. Üstelik özellikle hamileler, 2 yaşından küçük çocuklar ile 65 yaşından büyükler, kronik akciğer ve obezite hastaları gibi risk grubunda bulunan kişilerde daha ağır seyredip, ölüme yol açabiliyor. Uzmanlar, virüsün 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcı olduğunu belirtiyor.

TÜRKİYE'DE SALGIN DAHA FAZLA

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda; ülkemizde kaybedilen hasta sayısının 2009 yılındaki salgında 627 olduğu belirtildi. Bu rakama göre; ülkemizde salgın nedeniyle kaybedilen hasta sayısı oranı Avrupa ortalamasının üzerinde yer alıyor. Aslında basit ama etkili yöntemlerle ölüme yol açabilecek kadar ağır seyreden domuz gribinden büyük oranda korunmak mümkün olabiliyor.

BELİRTİLERİ MEVSİMSEL GRİP GİBİ

38 dereceyi geçen yüksek ateşle birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ile solunum güçlüğü. Bu belirtiler mevsimsel grip ile aynı belirtiler olduğu için ayırıcı tanı amacıyla laboratuvar tetkiklerine başvuruluyor ve zaman kaybedilmeden tedaviye başlanması gerekiyor.

BU ŞİKAYETLER VARSA DİKKAT!

- Solunum güçlüğü

- Yan ağrısı

-Bilinç bulanıklığı

- Kusma

- Genel durumunda kötüleşme

-3 günden fazla süren ateş.

Domuz gribinden korunmak için almanız gereken önlemleri şöyle:

1. Tokalaşmaktan, öpüşmekten ve sarılmaktan kaçının.

2. Ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkayın. Sabuna ya da suya erişemediğiniz durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanın.

3. Ellerle temas edilen kapı kolu, bilgisayar mausları, ortak kullanılan telefonlar ve musluk gibi yüzeyleri sık sık genel deterjanlarla silin.

4. Bulaşma ihtimalinin arttığı kapalı alanlardan, toplu ulaşım araçlarından ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.

5. Zorunlu haller dışında hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.

. Hasta kişilerle 2 metreden daha yakın temasta bulunmayın.

7. Evde bu hastalığa yakalanmış bir yakınınız varsa ayrı bir odada kalın. Kapınızı kapalı tutun. Eğer bu mümkün değilse tıbbi maske kullanın ve odanızı sık sık havalandırın.

8. Havlu, çatal, kaşık, bardak, telefon, kalem ve bilgisayar mausları gibi malzemeleri ortaklaşa kullanmayın.

HABERE YORUM KAT