1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dört Sürpriz Parti'den İttifak Açıklaması

Dört Sürpriz Parti'den İttifak Açıklaması

AK Parti ile MHP'nin 2019'da yapılacak seçimlerde ittifak kurmasının ardından yeni bir ittifak açıklaması geldi. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Hak ve Adalet Partisi ile Adalet Partisi ittifak kurduklarını açıkladı.

Dört Sürpriz Parti'den İttifak Açıklaması

Türkiye ittifak tartışmalarının en yoğun olduğu dönemden geçerken bir haber de anavatan Partisi'nden geldi. AK Parti ve MHP'nin yakın tarihte aldığı kararla ittifak kurmasının ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Edinilen bilgilere göre Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Hak ve Adalet Partisi ile Adalet Partisi ittifak kurduklarını açıkladılar.

Doğru Yol Partisi, 1 Kasım 2017 seçimlerinde yurt içinden 13 bin 674, yurt dışından 455 oy almıştı. 1 Kasım seçimlerinde yer almayan Hak ve Adelet Partisi'ne ise 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimde Türkiye'den 5112 yurt dışından 595 oy çıkmıştı. Anavatan Partisi ile Adalet Partisi ise 2015'teki iki genel seçime de katılmamıştı.

Dört Sürpriz Parti'den İttifak Açıklaması

CHP TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

AK Parti  ve MHP’nin ittifak teklifine CHP muhalefet şerhi düşerek; "Çoğulculuğu ve demokrasiyi yok ederek mühürsüz referandumla kurulan tek adam rejimini tahkim etme ve milleti tek tipleştirmek hedeflenmektedir. Çünkü bu metinle yasal zemini atılan, şimdilik AKP ve MHP’nin içinde yer alacağı gözüken ‘cumhur ittifakı’yla, millete tek tip kıyafet giydirilerek, siyaset kimliksizleştirilmek istenmektedir. Söz konusu bu ittifakın içindeki partilerden biri, parlamentodaki barajdan, öbürü yürütme organındaki barajdan kurtulmak için böylesine kirli bir ittifak icat edilmiştir." ifadelerine yer vermişti

HABERE YORUM KAT