1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dörtlü zirve bugün yapılacak! Önemli konular masada...

Dörtlü zirve bugün yapılacak! Önemli konular masada...

İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde İdlib'de son duruma ilişkin olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın katılımıyla İstanbul'da yapılması beklenen dörtlü zirve koronavirüs nedeniyle video konferans yöntemiyle yapılacak.

Dörtlü zirve bugün yapılacak! Önemli konular masada...

Tüm dünyayı etkisi altına yeni tip koronavirüs siyaseti de vurdu. İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın katılımıyla yapılması planlanan İdlib zirvesi video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek. 

İDLİB'DEKİ SON DURUM GÖRÜŞÜLECEK

Zirvenin ana gündem maddesi Suriye olacak. Dört lider başta İdlib olmak üzere Suriye'deki gelişmeleri değerlendirecek.

GÜVENLİ BÖLGE

Zirvenin diğer önemli gündem maddeleri ise, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgenin inşası için atılabilecek adımlar, mültecilere yönelik insani yardım konuları olacak.

MÜLTECİLERİN DURUMU 

Erdoğan, iki lidere de 18 Mart mutabakatındaki AB'nin taahhütlerini hatırlatacak. Bu mutabakat kapsamında AB'nin sözlerini yerine getirmediğini belirtecek olan Erdoğan, mülteciler için vaat edilen 3+3 toplam 6 milyar euroluk fonun hızla aktarılması gerektiği mesajını verecek. Erdoğan, ayrıca, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölgede mülteciler için hazırlanması planlanan briket evler konusunda AB'nin somut adım atmasını isteyecek.

KORONAVİRÜS

Liderlerin diğer önemli bir gündem maddesi ise, İstanbul'da yapılması planlanan zirvenin video konferans yöntemiyle yapılmasına neden olan koronavirüs olacak. Dört lider, koronavirüs tehdidine karşı ortak atılabilecek adımları zirvede görüşecek.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ MASADA

Zırvede, Türkiye ile AB ilişkileri de masaya yatırılacak. Bu başlık kapsamında Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize serbestisi, müzakerelerin canlandırılması ve yeni fasılların açılması konuları değerlendirecek.

UZMANLAR ZİRVE ÖNCESİ KONUŞTU

Uzmanlar, bugün gerçekleşecek zirveyi Anadolu Ajansı'na değerlendirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Emeritus Prof. Dr. İlter Turan, sığınmacıları ve göçmenleri ülkelerinde istemeyen AB ülkelerinin sorunun çözümü noktasında adım atmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Caşın, "Rusya'nın toplantıya dahil edilmemesi, mesaj niteliği taşıması açısından son derece iyi okunmalı. Türkiye, sahada Esad'ı dizginleyemeyen Putin'den memnun olmadığını bu şekilde belirtmiştir" diye konuştu.

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, Avrupa Birliğinin bölgenin sakinleşmesini istediğini, dolayısıyla üçlü zirveden olumlu bir sonuç çıkma ihtimalinin de yüksek olduğunu söyledi. Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Yılmaz, AB ülkelerinin Türkiye'yi ikna etmek için birtakım adımların muhakkak bir şekilde atılacağını söyledi.

Kaynak: SABAH

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT