1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. DPB | Hemşirelik programları yanında Sağlık Memurluğu programlarından mezun olanlar hakkında

DPB | Hemşirelik programları yanında Sağlık Memurluğu programlarından mezun olanlar hakkında

Hemşire kadro ve pozisyonlarına kamu kurum ve kuruluşlarınca talep edilmesi halinde Hemşirelik programları yanında Sağlık Memurluğu programlarından mezun olanların da tercihte bulunabileceklerine ilişkin 11/09/2007-14319

DPB | Hemşirelik programları yanında Sağlık Memurluğu programlarından mezun olanlar hakkında

ÖZET: Hemşire kadro ve pozisyonlarına kamu kurum ve kuruluşlarınca talep edilmesi halinde Hemşirelik programları yanında Sağlık Memurluğu programlarından mezun olanların da tercihte bulunabileceklerine ilişkin 11/09/2007-14319

Bilindiği üzere, 30/01/1986 tarih ve 19004 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İlk Defa Devlet Kamu Hizmeti ve Görevlerine Devlet Memuru Olarak Atanacaklar İçin Mecburi Yeterlik ve Yarışma Sınavları Genel Yönetmeliği’nde 11/10/1999 tarih ve 99/13781 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile değişiklik yapılarak, kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolu ve sözleşmeli statüde personel ihtiyaçlarının karşılanmasında merkezi yerleştirme sistemine geçilmişti. Merkezi memurluk sınavlarına girenlerin işe yerleştirilmeleri; kamu kurum ve kuruluşlarının personel talepleri çerçevesinde adayların merkezi sınav başarı puanı, kurum ve unvan tercihleri alınarak bilgisayar ortamında yapılmakta olup, 03/05/2002 tarih ve 24744 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” ile de Kamu Personel Seçme Sınavı’nı yapma ve yerleştirme işlemleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına verilmiştir.

Merkezi yerleştirme yapılmak üzere, merkezi yerleştirme kılavuzlarıyla ilan edilen kadrolar ve bu kadrolara ait nitelikler, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının mevcut kadroları ve ihtiyaçları dikkate alınarak kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenmektedir. Başkanlığımızın bu husustaki görevi; ilan edilmek üzere Başkanlığımıza intikal ettirilen kadrolar ve bu kadrolar için aranan nitelikleri, meri mevzuat ve nitelik kod kılavuzunda yer alan hususlara uygunluk yönünden incelemekten ibarettir.

Başkanlığımızca hazırlanan ve kamu kurum ve kuruluşlarının merkezi yerleştirme yapılmasını istedikleri kadro ve pozisyonların nitelikleri belirlerken kullandıkları Nitelik Kod Kılavuzunda, ortaöğretim ve Yükseköğretimde hali hazırda var olan bütün sağlık alan/programlarına yer verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları ihtiyaçları çerçevesinde bu kodlardan her hangi birini ya da daha fazlasını aynı kadro veya pozisyon için tercih edebilmektedirler. Başkanlığımızın görevi, tercih edilen kod veya kodların o kadro veya pozisyon için uygun olup olmadığını kontrol olup, kodlardan her hangi birini aynı kadro veya pozisyon için kullanabilme imkanı bulunan kurumlara, Devlet Personel Başkanlığınca bu kodlardan birini, ikisini veya daha fazlasını kullanmaları şeklinde bir zorlamada bulunma imkanı da bulunmamaktadır.  

Kaldı ki; kamu kurum ve kuruluşlarının personel ihtiyaçlarının temininde torpil, kayırmacılık ve haksızlık iddialarının sona erdirilerek objektif bir personel alımının gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarının iş gücü ihtiyacının en iyi şekilde karşılanması merkezi yerleştirme sisteminin temel amacıdır. Dolayısıyla kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duydukları kadroların niteliklerinin tespitinde mutlak bir şekilde kısıtlamaya gidilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, 18/03/2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilen merkezi yerleştirmenin kapsamı; kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanun’un 4/A maddesi çerçevesinde Devlet memuru olarak istihdam edilecek kadrolar ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında istihdam edilecek kişilere ait pozisyonlara yapılacak yerleştirmeleri kapsamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan mezkur Kanun’un 4/B maddesi çerçevesindeki istihdamlar, adı geçen Yönetmelik ve merkezi yerleştirme kapsamında değildir. Bu meyanda, Sağlık Bakanlığı ile diğer bazı kamu kurum ve kuruluşlarının mezkur Kanunun 4/B maddesi çerçevesinde ÖSYM Başkanlığı aracılığıyla yapmış oldukları alımları Başkanlığımızın her hangi bir görüşüne ya da tashihine uğramadan ilgili kurumlarca gerçekleştirildiğinden, Başkanlığımız vasıtasıyla gerçekleştirilen merkezi yerleştirme işlemlerinden farklılık arz edebilmektedir.

Sonuç olarak, ÖSYM Başkanlığı aracılığıyla yapılacak müteakip yerleştirme işlemlerinde yer alacak Hemşire kadro ve pozisyonlarına kamu kurum ve kuruluşlarınca talep edilmesi halinde Hemşirelik programları yanında Sağlık Memurluğu programlarından mezun olanların da tercihte bulunabilmeleri sağlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.