1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. DPB | Kontrolörler Kurullarının oluşturulup oluşturulamayacağı hakkında

DPB | Kontrolörler Kurullarının oluşturulup oluşturulamayacağı hakkında

Farklı genel müdürlükler bünyesinde Kontrolörler Kurullarının oluşturulup oluşturulamayacağına ilişkin. (03/04/2009-6295)

DPB | Kontrolörler Kurullarının oluşturulup oluşturulamayacağı hakkında

ÖZET: Farklı genel müdürlükler bünyesinde Kontrolörler Kurullarının oluşturulup oluşturulamayacağına ilişkin. (03/04/2009-6295)

                “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kontrolörler Tüzüğü Tasarısı” Taslağında öngörüldüğü biçimde Bakanlık ana hizmet birimleri olan farklı genel müdürlükler bünyesinde “Kontrolörler Kurul Başkanlıkları”nın teşkil edilip edilemeyeceği ile diğer hususlara ilişkin Daire Başkanlığımız görüşünün talep edildiği ilgi yazı incelenmiştir.  

                8/1/1985 tarih ve 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun “Kontrolörler” başlıklı 35 inci maddesinde “Bakanlık İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü ile Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğünde kontrolörler istihdam edilir. Bu kontrolörler, ihtiyaca göre Bakanlığın diğer birim ve işlerinde görevlendirilebilir.

             Kontrolörlerin işe alınma ve istihdamlarında müfettişlerin tabi olduğu esas ve usuller uygulanır.

Kontrolörlerin görev, yetki ve sorumlulukları tüzükle düzenlenir.” hükmü yer almaktadır.

3143 sayılı Kanunun 8 inci maddesinde Bakanlığın ana hizmet birimleri sayılmış, devamı maddelerinde ise bu birimlerin yürüteceği görev ve hizmetler düzenlemiş olup, sözkonusu Kanunda, mezkûr maddede sayılan ana hizmet birimleri bünyesinde “Kontrolörler Başkanlığı” kurulması ile ilgili olarak herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir.

Bu çerçevede, mezkur madde hükmünden de çok açık bir biçimde anlaşılacağı üzere, sözkonusu Tüzük Taslağı ile, ancak kontrolörlerin görev, yetki ve sorumluluklarının düzenlenebileceği değerlendirilmekte olup, kurulması öngörülen birimlere (Kontrolörler Başkanlığı) ve bu birimlerin başkanları (Kontrolörler Başkanı)’na verilen görev ve yetkilere ilişkin bütün düzenlemelerin Taslak metninden çıkarılması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.