1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. DPB | ÖSYM yapılan ilanlarda geçerli KPSS sınavları hakkında

DPB | ÖSYM yapılan ilanlarda geçerli KPSS sınavları hakkında

ÖSYM yapılan ilanlarda geçerli tüm KPSS sınavlarını kapsayacak şekilde ilana çıkılması gerektiğine ilişkin   (11713, 21/06/2005)

DPB | ÖSYM yapılan ilanlarda geçerli  KPSS sınavları hakkında

ÖZET: ÖSYM yapılan ilanlarda geçerli tüm KPSS sınavlarını kapsayacak şekilde ilana çıkılması gerektiğine ilişkin   (11713, 21/06/2005)

Kamu Yönetimi mezunu olarak KPSS’ye girdiğinizi ve KPSS’nin 2 yıl süreyle geçerli olmasına rağmen, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının açtıkları sınavlara yalnızca 2004-KPSS’ye girmiş adayların başvurularını kabul etmeleri sebebiyle haksızlığa uğradığınızı belirttiğiniz ilgi talebiniz incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesinde, Devlet kamu hizmet ve görevlerine Devlet memuru olarak atanacakların açılacak Devlet memurluğu sınavlarına girmeleri ve sınavı kazanmalarının şart olduğu belirtilmiştir. İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmek amacıyla hazırlanan “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” 3.5.2002 tarih ve 24744 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Yönetmelikle; kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadrolar (A) ve (B) grubu kadrolar olarak iki grupta değerlendirilmiştir.

(A) grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (örneğin, Müfettiş ve Uzman Yardımcısı, Stajyer Kontrolör, Kaymakam Adayı). Bu kadroları tercih edecek adayların KPSS’ye girmelerini müteakip ilgili kurumlarca yapılacak sınavlarda da başarılı olmaları gerekmektedir.

(B) grubu kadrolar ise; kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır.(örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi v.b.) Bu kadrolara ilk defa atanacak personelin ÖSYM tarafından yapılacak KPSS’ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde adı geçen Kurumca bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.

Diğer taraftan, adı geçen Yönetmeliğin “KPSS’nin geçerlilik süresi” başlıklı 11 inci maddesinde “KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.” hükmü yer almaktadır.

           Bu itibarla, mezkur hüküm gereğince KPSS’ye girmiş adayların, sınavlarının geçerlilik süresi içerisinde ÖSYM Başkanlığınca ilan edilebilecek tüm KPSS yerleştirme işlemlerine başvurabilecekleri, ayrıca adı geçen Yönetmelikte (A) Grubu kadrolar olarak tanımlanan kadrolara personel alacak kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları alımlarda, geçerliliği devam eden tüm KPSS’lere girmiş adayların başvurularına imkan tanıyacak şekilde ilana çıkmaları gerektiği değerlendirilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.