1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. DPB | Şef (özelleştirme) kadrolarının diğer birimlere tenkis-tahsisi hakkında

DPB | Şef (özelleştirme) kadrolarının diğer birimlere tenkis-tahsisi hakkında

Bakanlar Kurulu Kararıyla Üniversiteye tahsis edilen şef (özelleştirme) kadrolarının Üniversitenin Genel Sekreterlik birimi dışındaki diğer birimlerine tenkis-tahsisinin, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili mevzuat  hükümlerine uyulmak kaydıyla

DPB | Şef (özelleştirme) kadrolarının diğer birimlere tenkis-tahsisi hakkında

ÖZET: Bakanlar Kurulu Kararıyla Üniversiteye tahsis edilen şef (özelleştirme) kadrolarının Üniversitenin Genel Sekreterlik birimi dışındaki diğer birimlerine tenkis-tahsisinin, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili mevzuat  hükümlerine uyulmak kaydıyla yapılabileceği hk.     (18.9.2003)

.........tarih ve .......... sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Rektörlüğünüze tahsis edilen şef (özelleştirme) kadrolarının Üniversitenizin Genel Sekreterlik birimi dışındaki diğer birimlerine tenkis-tahsisinin yapılıp yapılamayacağı sorulan ilgi yazı incelenmiştir.

                Bilindiği üzere, 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 8 inci maddesinde “Ekli cetvellerde yer alan ve kuruluşlara tahsis edilmiş olan serbest kadroların bu Kanun Hükmünde Kararnameye eklendikleri tarihten itibaren üç ay içinde unvan, sınıf, derece ve adet belirtilmek suretiyle, yurtiçinde merkez ve taşra birimleri itibariyle, yurtdışında toplam sayı olarak dağılımı yapılır.

                Yukarıdaki fıkraya göre yapılan kadro dağılımına dair cetveller, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı ile uygunluk sağlandıktan sonra, Sayıştay denetimine tabi kuruluşlarca vize için Sayıştay’a, bunlar dışında kalanlarca onay için onay merciine gönderilir.

                Bu dağılımda sonradan yapılacak değişikliklerde de aynı usullere uyulur.” hükmü yer almaktadır. Diğer yandan, 25.04.1984 tarihli ve 84/8029 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kadro İhdası, Serbest Bırakma ve Kadro Değişikliği ile Kadroların Kullanım Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’ in 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde kadroların “Yüksek Öğretim Üst Kuruluşları ile Üniversitelerde idari teşkilat birimleri itibariyle, fakülte, yüksekokul ve enstitülerde toplam sayı olarak” dağılımının yapılacağı belirtilmiştir.

                Bu itibarla, 03.05.2002 tarih ve 2002//4120 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Rektörlüğünüze tahsis edilen şef (özelleştirme) kadrolarının Genel Sekreterlik birimi dışındaki diğer birimlere tenkis-tahsisinin yapılmasının, mezkur Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili mevzuat  hükümlerine uyulmak kaydıyla mümkün bulunduğu mütalaa edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.