1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. DPB | Tercüman unvanlı pozisyonlara atanmada sınav şartından muafiyet tanınabilir mi?

DPB | Tercüman unvanlı pozisyonlara atanmada sınav şartından muafiyet tanınabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre çalıştırılan sözleşmeli personelin hizmete alınmasının sınav şartına bağlandığından bahisle, çözümleyici, sistem programcısı, programcı, mütercim-tercüman, tercüman unvanlı pozisyonlara

DPB | Tercüman unvanlı pozisyonlara atanmada sınav şartından muafiyet tanınabilir mi?

ÖZET: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre çalıştırılan sözleşmeli personelin hizmete alınmasının sınav şartına bağlandığından bahisle, çözümleyici, sistem programcısı, programcı, mütercim-tercüman, tercüman unvanlı pozisyonlara atanmada sınav şartından muafiyet tanınmasının mümkün olup olmadığı, mevcut sözleşmeli personelin gelecek yıl istihdamında sınav yapılıp yapılmayacağına ilişkin 24/09/2007-14559

                06/06/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”a, 11/06/2007 tarihli ve 2007/12251 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile eklenen Ek madde 2 ile, sözleşmeli personelin hizmete alınmasının sınav şartına bağlandığından bahisle, çözümleyici, sistem programcısı, programcı, mütercim-tercüman, tercüman unvanlı pozisyonlara atanmada sınav şartından muafiyet tanınmasının mümkün olup olmadığı, mevcut sözleşmeli personelin gelecek yıl istihdamında sınav yapılıp yapılmayacağı hususlarında görüş talebini havi ilgi yazı incelenmiştir.

                Bilindiği üzere, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”ın Ek 2 nci maddesinde “Kamu kurum ve kuruluşları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre;

a) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle doğrudan yapılacak merkezi yerleştirme,

b) Yazılı ve/veya sözlü sınav yapılmaksızın, KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak yerleştirme,

c) KPSS (B) grubu puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir unvan için boş bulunan sözleşmeli personel pozisyonunun beş katına kadar aday arasından ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınav başarısı sırasına göre yapılacak yerleştirme,

yöntemlerinden herhangi biri ile sözleşmeli personel istihdam edebilirler…

   Bu Esaslara ekli 2 sayılı cetvelde unvanları belirtilen sözleşmeli personel pozisyonlarına alınacaklar sadece mesleki uygulamalı sınava tabi tutulur. Mesleki uygulamalı sınavlar da, ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkrada belirtilen usule uygun olarak ilan edilir ve gerçekleştirilir. ” hükmü yer almaktadır.

 Yukarıda yer verilen hüküm muvacehesinde, kamu kurum ve kuruluşları tarafından istihdam edilecek sözleşmeli personelin hizmete alınmasında, (1) ve (2) sayılı cetvellerde unvanları sayılanlar dışında, mezkur maddenin (a), (b) veya (c) bentlerinde yer alan metodlardan kurum tarafından tercih edilecek birinin kullanılması mecburi olup, çözümleyici, sistem programcısı, programcı, mütercim-tercüman ve tercüman unvanlı pozisyonlar için hizmete alınacakların (yabancı uyruklu olanlar dahil) sınav şartından muaf tutulmasının mümkün bulunmadığı, halihazırda sözleşmeli personel olarak istihdam edilenlerin gelecek yıl istihdamı için ise sınav şartının aranmayacağı mütalaa edilmektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.