1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. DPB | Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliği 217 sayılı KHK kapsamında mıdır?

DPB | Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliği 217 sayılı KHK kapsamında mıdır?

Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye Noterler Birliğinin 217 sayılı KHK’nın kapsamında bulunup bulunmadığına ilişkin. (13/03/2008-5028)

DPB | Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliği 217 sayılı KHK kapsamında mıdır?

ÖZET: Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye Noterler Birliğinin 217 sayılı KHK’nın kapsamında bulunup bulunmadığına ilişkin. (13/03/2008-5028)

Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye Noterler Birliğinin 217 sayılı KHK’nın 2 nci maddesinin kapsamına dahil kurumlardan olup olmadığı hususunda Başkanlığımız görüşünü talep eden yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinin (d) bendinde kapsama dahil kurumlar; “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları dışında kalan ve kamu fonu kullanan, özel kanunlarla veya bunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kuruluşları ve bu nitelikteki bankalar ve bunların en az sermayesinin yarısından fazlasına iştirak suretiyle kurdukları müessese, ortaklık ve iştirakler,…” şeklinde düzenlenmiş olup, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ise kapsam dışında tutulmuştur.

                Bu itibarla, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından olan Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliğinin 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinin kapsamında olmadığı değerlendirilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.