1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. DPB | Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi 217 sayılı KHK kapsamında mıdır?

DPB | Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi 217 sayılı KHK kapsamında mıdır?

Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün 217 sayılı KHK’nin kapsamında olup olmadığına ilişkin. (03/12/2007-19804)

DPB | Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi 217 sayılı KHK kapsamında mıdır?

ÖZET: Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün 217 sayılı KHK’nin kapsamında olup olmadığına ilişkin. (03/12/2007-19804)

                Halen hemşire olarak görev yaptığınız Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin kapsamında yer alan bir kurum olup olmadığı hakkında bilgi talep ettiğiniz ilgide kayıtlı dilekçeniz incelenmiştir.

                Bilindiği üzere, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun “Bütçe türleri ve kapsamı” başlıklı 12 nci maddesinde “Genel yönetim kapsamındaki idarelerin bütçeleri; merkezî yönetim bütçesi, sosyal güvenlik kurumları bütçeleri ve mahallî idareler bütçeleri olarak hazırlanır ve uygulanır. Kamu idarelerince bunlar dışında herhangi bir ad altında bütçe oluşturulamaz.

            Merkezî yönetim bütçesi, bu Kanuna ekli (I), (II) ve (III) sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinin bütçelerinden oluşur.  

            Genel bütçe, Devlet tüzel kişiliğine dahil olan ve bu Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde yer alan kamu idarelerinin bütçesidir.

            Özel bütçe, bir bakanlığa bağlı veya ilgili olarak belirli bir kamu hizmetini yürütmek üzere kurulan, gelir tahsis edilen, bu gelirlerden harcama yapma yetkisi verilen, kuruluş ve çalışma esasları özel kanunla düzenlenen ve bu Kanuna ekli (II) sayılı cetvelde yer alan her bir kamu idaresinin bütçesidir...” hükmü bulunmakta olup, mezkur Kanuna ekli (II) sayılı cetvelde üniversiteler yer almaktadır.

                Diğer taraftan, 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin   “Kapsam” başlıklı  2 inci maddesinde “Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşları şunlardır:

             a) Genel bütçeye dahil dairelerle, katma bütçeli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlar, (...)  ” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile yapılan düzenlemeden önce üniversitelerin; katma bütçeli kurumlar olarak tanımlandığı ve 217 sayılı KHK’de sayılan kurumlar arasında yer aldığı, ancak mezkur Kanunun 12 maddesi ile yapılan düzenleme ile özel bütçeli kurumlar arasında sayıldığı göz önünde bulundurulduğunda, Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin kapsamında yer aldığı değerlendirilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.