1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. DPB | Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu merkezi idare kapsamında mıdır?

DPB | Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu merkezi idare kapsamında mıdır?

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün merkezi idare kapsamında olup olmadığına ilişkin. (07/01/2008-23478)

DPB | Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu merkezi idare kapsamında mıdır?

ÖZET: Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün merkezi idare kapsamında olup olmadığına ilişkin. (07/01/2008-23478)

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün, 6/3/2008 tarihli ve 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun geçici 2 nci maddesinin 6 ncı bendinde ifade olunan, merkezi idare kapsamında olup olmadığı hususunda bilgi talep edildiği ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 5747 sayılı Kanunun geçici 2 nci maddesinin altıncı fıkrasında " Tüzel kişiliği kaldırılan belediyelerden il özel idaresine veya belediyelere devredilmesi gereken personel, ihtiyaç duyulması halinde kazanılmış hak aylık dereceleri dikkate alınmak kaydıyla diğer belediyelere veya vali tarafından merkezi idare kuruluşlarının taşra teşkilatının boş kadrolarına atanabilir. Bu personelin atandıkları yeni kadroların aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları ile diğer mali hakları toplamının net tutarı, eski kadrosunda en son ayda almakta oldukları aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları ile diğer mali hakları toplamı net tutarından az olması halinde, aradaki fark atandıkları kadrolarda kaldıkları sürece hiçbir vergi ve kesintiye tâbi tutulmaksızın tazminat olarak ödenir." hükmü yer almaktadır.

Tüzel kişiliği kaldırılan belediyelerde istihdam edilen personel hakkında mezkur Kanunun Madde Gerekçesinde, madde metninde yer alan ifadelere aynen yer verildiği tespit edilmekle birlikte; Genel Gerekçede "Tüzel kişiliği kaldırılan belediyelerde halen istihdam edilmekte olan 3820 memur, 5840 işçi ve 134 sözleşmeli olmak üzere toplam 9794 personelin il özel idarelerine devredilmesi öngörülmüştür .İl özel idarelerinde ihtiyaç fazlası olduğu tespit edilen personel o ildeki kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına vali tarafından naklen atanacaktır. Böylece bu belediyelerde çalışan personelin mağduriyeti söz konusu olmayacaktır." ibarelerine yer verilmiştir.

Kanun gerekçeleri ile birlikte değerlendirildiğinde, tüzel kişiliği kaldırılan belediyelerde istihdam edilen personelin, öncelikli olarak il özel idarelerine ve belediyelere devredilmesinin öngörüldüğü, söz konusu kurumlarda ihtiyaç fazlası personel olması durumunda ise vali tarafından o ildeki kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atamalarının yapılacağı düşünülmektedir.

Diğer taraftan, 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ile tüzel kişiliği haiz özel hukuk hükümlerine bağlı ve Milli Eğitim Bakanlığının denetiminde kurulan Kurumunuz; 3797 sayılı Kanunun 55 inci maddesi ile söz konusu Bakanlığın bağlı kuruluşları içerisinde ifade edilmiştir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, kamu tüzel kişiliğini haiz, özel bütçeli, Milli Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu statüsünde kamu kurumu olmanız hasebiyle, 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun kapsamında olduğunuz mütalaa edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.