1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğer Ben Bunu Yapmazsam Yazıklar Olsun Dersiniz

Eğer Ben Bunu Yapmazsam Yazıklar Olsun Dersiniz

Eğer Ben Bunu Yapmazsam Yazıklar Olsun Dersiniz

İŞKUR ve S.S. Kaynarca Havalisi ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin işbirliği ile Hüsamettin Elçi sponsorluğunda Duduzar da esnaf ve işverenlere bilgilendirme toplantısı yaptı.

Toplantı İşkur İl Müdürü Muammer Coşkun, Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk, Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Hüsamettin Elçi, Pendik İşkur yöneticileri, çevre esnafı ve işverenlerin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Eğer Ben Bunu Yapmazsam Yazıklar Olsun Derseniz

Herkese katılımında dolayı Teşekkür eden Hüsammetin Elçi şunları söyledi “ Gücüm yeteği kadarı ile daima sizlerin yanında olacağım, Allah malının 40’da birini zekat verin demiş ben bunu yapmazsam bana yazıklar olsun dersiniz “ dedi. Elçi daha sonra toplantının neden yapıldığı ile ilgili bilgiler vererek il başkanıma çok güzel sorular sormanızı istiyorum sağ olsun beni kırmadı toplantımıza teşrif etti” dedi.

Hüsamettin Elçi konuşmasının ardın kürsüye gelen Muammer Coşkun misafirleri selamladıkdan sonra ben sizlere sayın Elçi gibi şairane sözler söyleyemeyeceğim fakat sizlere değerli bilgiler vereceğim diyerek sözlerine başladı.

İş ve İş bulma kurumun ismi değişmiştir

İş ve işçi bulma kurumu 2000 yılı itibariyle İŞ-KUR olarak isim değiştirmiştir. İŞ-KUR’un ilk uygulamalardan biri işsizlik sigortasıdır. Siz 2000 yılından itibaren her sigortalı çalışan için İşsizlik fonuna para ödemeye başladınız. BU İşçiden %1, işverenden %2 olarak kesildi. Devlette %1’ini üstlendi ve %4 işsizlik sigortası fonuna aktarıldı. 2002 yılı itibariyle belli bir aşamaya gelmiş fon, işten çıkarılan işçiler ödenek olarak ödenmeye başladı. Devlet bunun tam olarak fayda sağlayamadığının farkına vardı ve 2008 yılında çıkan istihdam paketiyle fonda biriken paranın bir kısmı kenara ayrıldı. 2008 540 milyon TL olan bu para 2014’e geldiğimizde 1.8 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu para sadece işverenlerin yeni projelerle iş gücü kazanması için harcandı.

İşverenler Tecrübeli Eleman İstiyor, İşsizler İş Bulamıyor

Biz bu doğrultuda işverenler nasıl eleman istiyor, işçiler işverene yeteri kadar faydalı oluyor mu? Bunun araştırmasını yaptık. 2013 15 Mayıs’la 30 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da 5900 işverenle görüşme yapıldı. İşverenlerin verdiği ortak bilgi; %54’ü aradığım niteliğe uygun eleman bulamıyorum diyor%50’si deneyimli eleman yok diyor %45’i de benim aradığım meslek dalında hiç eleman yok diyor.Madalyonun diğer yüzüne bakınca ülkemizde büyük bir işsiz kesim var. Devlette bunun için işsiz vatandaşlarımızı eğitmek için eğitim kursları açtı. Şu an itibariyle fondaki para 72 milyar TL. Bu para 4 tane ülkeyi satın alacak kadar büyük bir para…

Aylık 1330TL Maliyetten Kurtulun

Bu para sizlerden kesildi ve size hizmet için harcanacak. Şimdi siz bir işçiyi askeri ücretle çalıştırsanız, size maliyeti 1330 TL… Öncelikle sizin talepleriniz doğrultusunda çalışmamız gerekiyor. Bu yüzden sizin ne istediğini bilmeniz gerekiyor. Şu an eleman alsanız, 6 ay eğitimi için harcayacaksınız 2 yılda kalfa veya usta olacak. Biz bu doğrultuda size 3 model öneriyoruz;

Birinci Model:2 işçi çalıştırıyorsanız 10 kişiye kadar 1 işçi, 10 kişiden fazla işçi çalıştırıyorsanız toplam işçinin %10’u kadar işçi alıyorsunuz. 6 ay boyunca bu işçiler için hiçbir ücret ödemeyin, bunu İŞ-KUR karşılayacak. İşçi Cumarteside dâhil sizin yanınızda çalışırsa hem eğitim alıyor hem de 650 TL para ödüyoruz. Bunun yanı sıra iş kazası gibi sigorta primlerini de biz yatırıyoruz. Hangi meslek dalında eleman istiyorsanız bize başvurarak o pozisyonda aldığınız elemanın ücretini 6 ay boyunca biz ödüyoruz. 6 ay sonra o işçiyi barındırmak zorunda da değilsiniz. Çünkü o işçi artık tecrübeli eleman olacak ve başka bir yerde de iş bulabilecek. Örneğin 200 işçi çalıştıran bir işletme, bize gelip talep açarsa ve yılda 2 kere bu uygulamadan yararlanırsa 6 ay da yaklaşık 400 bin TL kara geçiyor. Hangi işletme bir yılda 400bin TL’yi çöpe atmak ister.

İkinci Model Yeni bir işletme açacaksınız ve bizden eğitimli elemanlar talep ediyorsunuz. Siz 1 tane eleman talep edersiniz biz iki tane eleman yetiştiriyoruz. Siz 10 isterseniz biz 20 eleman yetiştiriyoruz. Tam 2 katı… Ve bu hangi meslekten olursa olsun… Örneğin kuaförler odası geldi bize ve dedi ki bölgede bize 100 tane yetişmiş kuaför lazım. Biz bu durumda işletmelerden yazılı belge istiyoruz. Kaç elemana ihtiyacı var, hangi pozisyonda çalıştıracaksınız ve ne kadar maaşla işe başlatacaksınız. Bunlarda gerçekleştirildiğinde biz istenilenin iki katı kadar eleman yetiştiriyorsunuz. İsterseniz eğitmeninizi kendiniz belirliyorsunuz, isterseniz biz bulup bunun ücretini de veriyoruz. Bu kursa katılanlara da günde 20 TL, ayda 440 TL cep harçlığı veriyoruz. Bir de genel sağlık sigortası ve iş kazası sigorta primlerini biz yatırıyoruz. Eğitim süreci boyunca başvuru sahibinin hiçbir yükümlülüğü yok. Eğitimden sonra tek yükümlüğü, işçiyi 8 ay boyunca en az 120 iş günü prim ödenmiş şekilde bize bildirmesi gerekiyor. Bu durumda yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyor ve yeni talep açabiliyor. Ancak yükümlülüğünü yerine getiremezse getirene kadar yeni talep açamıyor. Eğitici içinde ya kişinin ustalık belgesi olması lazım ya da mesleki anlamda en az 2 yıllık üniversite mezunu olması lazım. Eğitici bize gelip sözleşme imzalıyor

İŞ-KUR Danışmanlarıyla Mesleki Eleman Sahibi Olun

İŞ-KUR’da şu an itibariyle 5800 kişi çalışıyor. Bunun 1234 tanesi İstanbul’da çalışıyor. Bununda 733 tanesi iş ve meslek danışmanı… İşçi talebi açan her kuruluşa bir danışma atanıyor. Danışman işletmeyle organize olarak gereksinimleri yerine getiriyor.

Üçüncü Model: Başvuru yapan iletmenin eğitim verecek bir yeri yoksa biz eğim kurumları ve üniversitelerde eğitim veriyoruz. Yine eğiticinin parasını ve eğitim verilen yerin elektrik su ve sarf edilen malzeme masraflarını da ödüyoruz. İşverene katkısı şu, belgesiz işçi çalıştırmanın 120TL cezası var, biz işçiniz için belge veriyoruz. 6 ay boyunca işçiyi çalıştırırsanız ve 6 aydan sonra çalıştırmaya devam ederseniz, 42 ay boyunca bu elemanın SGK’ya ödenen sigorta kayıt primini biz karşılıyoruz. Yani 3,5 yıl bu ücreti biz karşılıyoruz. Yani bu işçi sizde yılda 2 ay bedava çalışmış oluyor. Siz yeni eleman aldınız örneğin erkeklerde 29 yaşına kadar, bayanlarda yaş sınırı olmadan, bu elemanın 24 ay boyunca primlerini devlet karşılıyor. SGK’ya değil de İŞ-KUR’a başvurursanız 6 ay ilavesi var toplam 30 ay, yani 2,5 yıl primleri devlet ediyor.

İŞ-KUR İstanbul İl müdürü Muammer Coşkun konuşmasının ardından esnaf ve sanatkârların sorularına cevap verdi.

Başkan Yardımcısından "Elçiye Övgü Dolu Sözler"

Son Olarak toplatıya biraz geç kalan Pendik Belediyesinin Çiçeği burnunda Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk Selamlama konuşması yaptı. konuşmasında kendisini tanıtan Öztürk" Belediyedeki Görevlerinden bahsetti ve Hüsamettin Elçi'y övgü dolu sözler sarfetti. 10 yıldır Elçiyi tanıdığını kaydeden sadece ve sadece iyilikler yapan birisi olarak gördüğünü söyleyen Öztürk konuşmasını kısa tutarak. sözlerine son verdi.

IMG_1738 IMG_1729 IMG_1713 IMG_1707 IMG_1637 IMG_1694 IMG_1668 IMG_1680 IMG_1611 IMG_1633

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT