1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğitimde Lider Bir Sendika Doğuyor

Eğitimde Lider Bir Sendika Doğuyor

Eğitim öğretim ve bilim hizmetleri kolunda iddialı bir sendika kuruluyor.

Eğitimde Lider Bir Sendika Doğuyor

Eğitim öğretim ve bilim hizmetleri kolunda iddialı bir sendika kuruluyor. Merkezi İstanbul’da bulunan, LES ( Lider Eğitimciler Sendikası) veya kısaca LİDERSEN adını verdikleri yeni bir eğitim sendikasının kurulduğunu kurucu başkan Selçuk TÜTAK ve Başkan Yardımcısı Serdar YILMAZ basın açıklaması yaparak kamuoyuna duyurdu.

Kurucu Genel Başkan Selçuk Tütak: ‘‘ Kamu görevlileri sendikaları kanunun (4688) 6. Maddesine göre merkezi İstanbul’da bulunan Lider Eğitimciler Sendikasını kurduk. Sendikamızın tüzüğü ve kuruluş dilekçeleri ile birlikte ileriki günlerde valiliğe başvurumuzu yapacağız. Böylece sendikamız tüzel kişilik kazanmış olacak.’’ dedi. Tütak açıklamalarına şu şekilde devam etti:Sendikalar ideolojiye göre, siyasi görüşlere göre şekillenmemeli, bir parti ismi ile anılmamalı, bir partinin arka bahçesi veya ön bahçesi gibi bir imaj oluşturmamalı, herhangi bir siyasi partinin gençlik kolları gibi davranmamalıdır. Özünde eğitim ve eğitimin sorunları, özlük haklarının iyileştirmesinin yanında bir ar-ge merkezi gibi üretken ve öncü vizyon üstlenmelidir.

Türkiye’de eğitim öğretimin çıktıları ortada, bu konuda ciddi manada zaman ayıracak bir sendikaya ihtiyaç vardı. Basit siyasi çıkarlara ve koltuk sevdası, makam hevesinden uzak bir sendika bekleniyordu. Okulları dolaştığımızda gördük ki hemen hemen bütün öğretmen, idareci ve çalışanların adaletsizlik ve eşitsizlikten şikâyetçi olup muzdarip olduklarını bilfiil müşahede ettik. Herkes adil bir yaklaşım, liyakat esaslı bir atama ve seçim isteği ve arzusu içerisindeydi. Biz de bütün bu sorunları çözmek için yola çıktık, çıkıyoruz. Eğitimde liyakat ve adalet esaslı, hakkı savunan, haklının yanında yer alan, siyasi ideolojilerden uzak ve bağımsız, ücret sendikacılığı batağına saplanmayan, proje odaklı, ar-ge merkezli, eğitimde öncü olmaya aday Lider Eğitimciler Sendikasını kurduk.

Genel yetkili sendika olduğumuzda birçok projemizi hayata geçireceğiz. Herkesin şu an dert yandığı ve mahkemelerde hak aradığı atamalar konusunda çözüm yolumuzu, atanamayan öğretmenler için teklifimizi sendikamız tüzel kişilik kazandıktan sonra paylaşacağız. Zaman zaman çözüm odaklı projelerimizi, öneri ve tavsiyelerimizi açıklayıp basın aracılığı ile kamuoyuna duyuracağız.

Genel Başkan Yardımcısı Serdar YILMAZ da ‘Eğitim ve öğretimde sendikacılık anlayışında ezber bozacağız, yeni bir süreç başlatacağız, mevcut partilerle eşleştirme yapılan sendikacılık algısını yok edeceğiz. Makam, mevki, koltuk gibi geçici hevesler ile bir ömrü heba etmeyeceğiz, ettirmeyeceğiz. Gençlerimizin çocuklarımızın geleceği için çalışacağız mesaimizi buna göre tanzim edeceğiz. Atanamayan öğretmenlerimiz için çare olacağız. Kişi odaklı değil meşveret ve şura odaklı bir sistem getireceğiz. Makamların saltanat gibi kullanılmasına son vereceğiz. Eşitlikçi adaletli bir sistem oluşturacağız diyerek tarafsız, hakkı savunan, makam ve mevki sevdasından uzak, misyon ve vizyon sahibi idealist bütün öğretmen ve idarecileri, akademisyenleri ve çalışanları sendikamıza destek vermeye davet ediyoruz" diye konuştu

Selçuk Tütak Kimdir?

1980 yılında Mardin'de doğdu. Öğrenim hayatı çeşitli okullar kazanmasına rağmen maddi sıkıntılardan dolayı burada geçti. Konya Selçuk Üniversitesi İlköğretim Matematik Bölümünü 2005 yılında bitirdi. Farsça ve Osmanlıca kurslarına katılarak Mevlana mesnevisini daha iyi anlama ve yorumlama fırsatı buldu. Üniversitede okurken gazetelerde yazılar yazmaya başladı. Ve Nesl-i Ati (gelecek nesil) gazetesinin temelini attı. Fakat maddi yetersizlikten dolayı sınırlı bir yayın yapılabildi. Akabinde de kapandı. Yazar ve gazetecilerle halkı konferanslarla buluşturarak halkı bilinçlendirmeye gayret gösterdi. Mezun olur olmaz Ağrı Doğubayazıt Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna tayini çıktı. 5 sene kaldığı Doğubayazıt'ta 1 sene de idarecilik yaptı. Burada Sodes, Comenius, Matematik, Fen, Bilim, ve toplum yararına birçok projeye öncülük etti. Öğrencileri gönüllü olarak Tübitak olimpiyatlarına hazırladı. Bu Benim Eserim yarışmasında Doğu Anadolu Bölgesinde dereceye girdi. Dolu dolu 5 senenin akabinde İstanbul'a tayini çıktı.Geldiği ilk sene İstanbul Avrupa Kültür Başkenti unvanı almıştı. Selçuk Tütak burada da birçok projeye imza attı. Bilim, sanat, matematik, fen alanlarında 13 önemli projeye öncülük etti. Yine bu benim eserim yarışmasında Marmara Bölgesinde derece yaptı. Türkiye geneli matematik olimpiyatlarına hazırladığı öğrenciler Türkiye 5.liği unvanı aldılar. Türk Sanat müziği ile de uğraşan ve konserler veren Selçuk Tütak kanun enstrümanını da çalabilmektedir. Mental aritmetik, zekâ oyunları alanında çalışmaları mevcuttur. 5. sınıflar için konu anlatımlı matematik kitabı yazmaya başlayan Tütak 3 sene boyunca bir sendikanın İstanbul İl başkanlığı görevini yürüttü ve birçok kongre ve konferansta bildiri yayınlayarak öncülük etti. Eğitim-öğretim alanında topluma yön verecek çözüm odaklı projelerle önemli bir rol üstlenmekte ve gazetelerde yazılar yazmaktadır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.