1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ekonomide bahar rüzgarı Esmeye başladı

Ekonomide bahar rüzgarı Esmeye başladı

Ekonomi yazarı Güngör Uras, iki haftadır ekonominin çok iyi olduğunu yazdı, Türkiye'nin kazanımlarını madde madde anlattı.

Ekonomide bahar rüzgarı Esmeye başladı

Son iki haftadır ekonomide bahar rüzgarları esiyor. Yıllık büyüme yüzde 4 oldu. İhracat artıyor. Konut satışları tam gaz. Dolar fiyatı geriliyor. Döviz bollaşıyor. Borsa yükselişte. Bahar havası herkesi memnun ediyor.

Milliyet"in ekonomi yazarı Güngör Uras, madde madde ekonominin seyrini kaleme aldı:

SEMBOLİK DE OLSA FAİZ İNDİRİMİ YARADI

- Önceki hafta sonu Merkez Bankası sembolik de olsa faizi indirdi. Her ne kadar “piyasacılar” ve “piyasa yanlısı iktisatçılar”, faiz inmesin, yükselsin diyorlardı ise de... Politikacılar, kredi borcu olan iş çevreleri ve tüketiciler için faiz indirimi olumlu bir gelişme oldu.

EKONOMİ YÜZDE 4 BÜYÜDÜ

- Geçen hafta, büyüme oranı açıklandı. Küresel piyasalardaki dalgalanmaya ve içerideki sorunlara rağmen, 2015 yılında ekonominin yüzde 4 büyüdüğünü öğrendik. Kaynağı ne olursa olsun yüzde 4 büyüme iyidir.

İHRACAT GELİRLERİ GERİLİYORDU, ARTMAYA BAŞLADI

- Hafta sonu, mart ayı ihracatının 2015 Mart ayı ihracatının yüzde 2.6 üzerine çıktığı açıklandı. Kaç aydır ihracat gelirlerindeki gerilemeye üzülüyorduk. Mart ayı ihracatındaki artış az da olsa moralleri düzeltti.

İNŞAAT SEKTÖRÜ CANLI

- Ocak-Şubat aylarında ülke genelinde konut satışları, önceki yılın satışlarının yüzde 16 üzerine çıktı. Bu artış oranı, ekonominin dinamiği haline gelen inşaat sektöründeki canlılığın devam ettiğini gösteriyor.

İSTANBUL"DA FİYAT ARTIŞI GEÇEN YILIN ALTINDA

- Mart ayında ülke genelinde enflasyonun ne olduğunu TÜİK bugün açıklayacak. İstanbul Ticaret Odası’nın “İstanbul İli Ücretliler Fiyat Endeksi”ne göre mart ayında İstanbul ilinde ücretlilerin tükettiği mallardaki fiyat artışı yüzde 0.26 oranında. Geçen mart ayında fiyat artışı yüzde 1.13 idi. Demek ki İstanbul’da fiyat artışları geçen yılın altında seyrediyor.

DOLAR DÜŞÜYOR

- Dolar fiyatları 29 Mart’tan bu yana 2.83 TL’nin altında. 2.82 TL’lik fiyata alıştık. Unutmayalım 15 Ocak’ta 3.04 TL idi. Şubat sonunda 2.99 TL idi.

ALTINA PARA BAĞLAYANLAR MEMNUN

- Halkımız altın fiyatındaki değişimi ilgi ile izler. Altın fiyatı dünyadaki fiyatın etkisinde değişiyor ama altına para bağlayanlar memnun. Ocak başında altının gramı 102 TL idi, bir ara 118 TL’ye çıktı. Şimdilerde 110 TL.

ÜLKEYE DÖVİZ GİRİŞİ BAŞLADI

- Doların bulunabilirliği ve dolar fiyatında istikrar, ülkeye döviz girişinin düzenli olmasına bağlıdır. Son bir ayda yabancıların hisse senetleri alımı için Türkiye’ye 1 milyar dolar, tahvil ve bono alımı için 700 milyon dolar olmak üzere 1.7 milyar dolar döviz getirdikleri belirtiliyor. Yetmez ama iyidir.

BORSA"YA BAKARAK EKONOMİYİ DEĞERLENDİRENLER MUTLU

- Ekonomiyi dışarıdan ve içeriden izleyenler için şimdilerde Borsa endeksinin “aşağıya mı indiği, yukarı mı çıktığı” önemli bir gösterge haline geldi. Borsadan alımsatım yapmayanlar bile endeksteki değişimi izliyor.

Milliyet Ekonomi’nin Borsa yazarı Zeynep Aktaş, “faiz oranlarındaki inişin devam edeceği, enflasyonun dizginleneceği ve de dolar fiyatındaki istikrarın süreceği” beklentisi ile hisse senetlerine ilginin arttığını, borsadaki canlılığın süreceğini belirtiyor. Açık anlatım ile Borsa’ya bakarak ekonomiyi değerlendirenler mutlu durumda.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.