1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EKPSS'de 3. Atamalar Yapılıyor Mu Sıcak Gelişme

EKPSS'de 3. Atamalar Yapılıyor Mu Sıcak Gelişme

Binlerce aday Ekpps 2. atamalardan sonra gözünü Ekpss 3. atamalar ne zaman yapılacak sorusunun cevabına yöneldi. EKPSS 3. atamalar ne zaman yapılacak tüm detaylar haberimizde.

EKPSS'de 3. Atamalar Yapılıyor Mu Sıcak Gelişme

Bilindiği üzere, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Ek 1’inci maddesinin ikinci fıkrasında “Devlet Personel Başkanlığınca, ÖSYM’nin de görüşü alınmak suretiyle her yılın Ocak ayında bir yerleştirme takvimi belirlenir ve ilan edilir.” hükmüne yer verilmiş olup, ilgili hüküm gereğince belirlenen 2017 yılı Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı merkezi yerleştirme takvimine aşağıda yer verilmiştir. Bu yıl EKPSS için 3. atama yapılacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübelere dayanarak az bi ihtimalde olsa 3. Atamaların yapılması beklenmekte. 

116166.jpg

2017 EKPSS 2. Yerleştirmeleri için tercihler 21 Temmuz 2017 tarihinde tamamlandı. KPSS 2. Tercihleri 2016-EKPSS’ye girmiş veya 2016-Kura ile yerleştirme için başvuru yapmış olan adaylar tarafından yapıldı. Daha önce yapılan açıklamada EKPSS 2. Yerleştirme ile Lisans düzeyinden 1.348, Önlisans düzeyinden 507, Lise düzeyinden 444 kişi alınacağı duyurulmuştu.

2017 Yılı EKPSS 2. Yerleştirme Sonuçlarına göre lisanstan 3379 kişi tercih yaparken 1273 kişi yerleşti 75 kontenjan boş kaldı. Önlisanstan 5408 kişi tercih yaparken 458 kişi yerleşti 49 kontenjan boş kaldı. 
Ortaöğretimden 30033 kişi tercih yaparken 386 kişi yerleşti 58 kontenjan boş kaldı.

Adaylar sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebileceklerdir. Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve kurumlara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecektir. Kurumlar yerleştirme bilgilerini, elektronik ortamda mevcut erişim şifreleri ile edineceklerdir. Bu amaçla internet erişim şifresi edinmemiş kurumların, ÖSYM Çağrı Merkezinden (444 67 96) erişim şifresi edinmeleri gerekmektedir. Bir kadroya yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildiği kuruma başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini yerleştirildiği kurumdan öğreneceklerdir. 

2017-1 Engelli memur ataması ile Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına yerleştirilmesi yapılan adaylara ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü bir duyuru yayımladı. 

EGM'YE EKPSS İLE ATANAN ADAYLARA İLİŞKİN DUYURU

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuruda, engelli memur ataması ile Emniyet Genel Müdürlüğüne ataması gerçekleşen adaylardan istenen evraklar açıklandı. Yayımlanan duyuruda ayrıca, adayların başvuru evraklarını teslim etmelerine ilişkin uyarılarda bulunuldu. 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuru metni, 

ÖSYM tarafından 2017-1 EKPSS yerleştirmesi sonucu Kurumumuza yerleştirilen adaylarca aşağıda belirtilen belgeler 14/09/2017 tarihinden 29/09/2017 tarihi mesai bitimine (saat: 18.00) kadar; aşağıdaki adrese şahsen teslim edilmesi gerekmektedir. Adres: İnönü Bulvarı No:2 Bakanlıklar/ANKARA adresinde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı A Blok Kat:3

BAŞVURU EVRAKLARI

1. EKPSS sonuç belgesine ilişkin internet çıktısı,

2. ÖSYM’ce yerleştirildiğine dair internet çıktısı,

3. Diplomanın aslı ya da noter tasdikli örneği (2017 EKPSS Kılavuzuna göre noter tasdikli örneği ya da aslının getirilmesi gerekmektedir.)

4. Ortaokul veya lisede hazırlık okuyanların, bu durumlarını gösterir belge, 

5. Kadro için özel şart olarak evrak istenmişse; (belge, sertifika, bonservis ve benzerinden herhangi birisinin) bir örneği,

6. Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi (T.C. Kimlik Numaralı),

Devam Ediyor


Ödemeler Temmuz 2018’de:
Ev Hayallerinizi Değil, Ödemelerinizi Erteleyin, Hemen formu doldurun!

Devamı

7. Askerlikle ilgili durum belirtir belge aslı,( Askerlik Şubesinden Alınacak)

8. Evlik cüzdanının 1. , 2. ve 3. sayfalarının fotokopisi

9. “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre alınmış veya bu Yönetmelikçe geçerliliği kabul edilen en az yüzde 40 veya üzerinde çalışabilir engelli olduğunu gösterir sağlık raporu aslı veya noter tasdikli sureti (fotokopi kabul edilmeyecektir),

10. Herhangi Bir Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar için, görev yaptığı kurumdan alacağı onaylı hizmet belgesi,

11. Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık (4 adet) fotoğraf,

12. Eşi kamu kurumunda çalışanların eş görev belgesi aslı,

13. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması formu (Fotoğraflı ve bilgisayar veya daktilo ile doldurularak ıslak imzalı şekilde ibraz edilecektir. Formu Personel Dairesi Başkanlığı personeli onaylayacaktır.) (form1)

14. Atanma talep dilekçesi 

Kanuni bir mazereti olmaksızın 14/09/2016 tarihinden 29/09/2016 tarihi mesai bitimine (saat: 18.00) kadar; istenilen belgeleri süresinde ibraz etmeyen adayların atanma hakları iptal olacaktır. 

Not: 1) Belgeleri tam ve eksiksiz olarak getirmeyenlerin atanma işlemlerine başlanmayacaktır. 

2) Gerçeğe aykırı belge veya beyanda bulunduğu tespit edilenlerin atamaları yapılmaz, atamaları yapılmış ise iptal edilir, bu kişiler hakkında Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.