1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En buruk 19 Mayıs

En buruk 19 Mayıs

En buruk 19 Mayıs

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Soma faciasının hüznüyle sürüyor. Bugün sadece valilikler önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bayrak göndere çekildi ve törenlere son verildi.

Bunun dışındaki tüm kutlama, şenlik ve eğlence faaliyetleri iptal. Bu kapsamda üniversitelerdeki ve bazı festivaller kapsamında konser ve şenlikler de iptal.

ANKARA'DAKİ TEK RESMİ TÖREN

Ankara'daki tek resmi tören ise Anıtkabir'de gerçekleştirildi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, beraberindeki heyetle Anıtkabir'i ziyaret etti.

Bakan Kılıç ve beraberindeki heyet, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Kılıç'ın mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Bakan Kılıç ve heyet fotoğraf çekiminin ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Kılıç, deftere şunları yazdı:

'Büyük Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin istiklalini ve istikbal yürüyüşünü temsil eden Gençlik Haftası vesilesiyle huzurunda bulunuyoruz. Soma'da yaşanan maden kazası nedeniyle milletçe yastayız. Yaşadığımız hüznü ve acıyı kelimelerle tarif edebilmek mümkün değil. Ateş düştüğü yeri yakar derler ama bu ateş Türk milletinin yüreğine düşmüş, 77 milyonun yüreği bu acıyla yanmıştır, yanmaktadır.

Rahmet ve şükranla anıyoruz

Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti, tarih boyunca atlattığı çetin sınavlar gibi bu badirenin de üstesinden gelecek, gereken dersleri çıkaracak, yaraları bir an evvel sarmak için bütün imkanları seferber edecektir. Matemimiz sebebiyle bu yıl 19 Mayıs'ı anma kutlamalarını resmi törenler dışında iptal ettik. Şunu bilmeni isteriz ki bundan 95 yıl önce, 19 Mayıs 1919'da künyesini her zaman üzerimde gururla taşıdığım memleketim Samsun'dan yaktığın kurtuluş ve bağımsızlık meşalesi hala capcanlı ve dipdiridir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Türk gençliğine bıraktığın bu emaneti geleceğe güçlü şekilde taşımak için gerekli bütün çalışmaları Türk gençliğiyle birlikte gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023 hedefleri çerçevesinde Hükümetimiz eğitimden sağlığa, kültürden spora kadar hemen her alanda gençlerimizin donanımlarını, birikimlerini arttıracak adımları atmaktadır. Manevi huzurunda, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, Türkiye'nin dirliği ve düzeni için canını vermiş tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun.'

Cumhurbaşkanı Gül , 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Tarabya Köşkü'nde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Beraberindeki Gençlik Temsilcilerini kabul edecek. Başbakan Erdoğan ise, Başbakanlık Yeni Bina'da gençleri kabul edecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT