1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan, "Bugüne kadar Merkez Bankası'nın enflasyonu tutturduğunu görmedim"

Erdoğan, "Bugüne kadar Merkez Bankası'nın enflasyonu tutturduğunu görmedim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfedarasyonu (TESK) Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "Bugüne kadar Merkez Bankası'nın enflasyonu tutturduğunu görmedim"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan TESK Genel Kurulu'nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Tasarruf konusunda yeni adımlar atılacağının sinyalini veren Erdoğan, "Dün akşam imzaladım. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz" dedi.

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları;

Kıymetli, yöneticiler esnaf ve sanatkar kardeşlerim. Szileri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Esnaf ve sanatkarlar konfedarasyonunun 20, yılını kutluyorum.

"BU YOLUN ESASI HELALİNDEN KAZANMAKTIR"

Daha önce genel kurullarınıza başbakan sıfatıyla katılmıştım. Bilindiği gibi bizim geleneğimizde esnaf 'Ahi'dir. Kökeni kardeşlikten ve cömertlikten gelir. Toplumun birliğe ihtiyaç duyduğu her dönemde Ahi'ler devreye girmiştir. Bu yolun esası çok değil helalinden kazanmaktır. Ecdadımızın bu konu ile ilgili sayısız meseleleri, tavsiyeleri vardır.

"HER TÜRLÜ SALDIRIYA MARUZ KALDIK"

Selçukludan beri esnaf ve sanatkarlarımızın bugün de aynı misyona sahip olduklarını düşünüyorum. Sokakları karıştırmaktan darbe teşebbüslerine, terör örgütlerini üzerimize salmaktan ekonomik tetikçiliğe kadar her türlü saldırıya maruz kaldık. Yaşadığımız bunca hadiseye rağmen ne siyasi istikrarımız, ne ekonomik gücümüz ne de sosyal bütünlüğümüz zarar gördü. Ülkemizin adı birileri tarafından sürekli olumsuzluklarla yan yana anılmaya çalışılıyor.

"DÖVİZLE KİRA KONUSUNU KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ"

Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik yeni adımlarımız olacak. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz.

"BÜTÇE DENGESİNE KATKIDA BULUNACAĞIZ"

Kamu harcamalarında mümkün olan en yüksek tasarrufu gerçekleştirerek bütçe dengesine katkıda bulunacağız. Üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Elimizdeki kaynakları önceliği biten projelere vereceğiz.

"FAİZ KONUSUNDAKİ HASSASİYETİM AYNIDIR"

Özellikle faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır. Değişen bir şey yoktur. Merkez bağımsız, o kendi kararını alır. Özel sektöre ait bankalar var onlar da Merkez Bankası'nın kararına bakıyor. 50'lere varan şu anda faiz uygulaması var.

"BU SÖMÜRÜ ARACINI KULLANMAYA VESİLE OLAMAYIZ"

Reel sektördeki yatırımlarını neye göre yapacak. Özel sektör bankalarının bir çoğu kredi musluklarını da açmıyor. Yüzde 50'lere varan faiz oranları olduğu zaman içinizde o kadar kazanan var mı bu ancak esrar eroin ticaretinde olur. Faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.