1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan '22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’ mesajı

Erdoğan'dan '22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’ mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabında 22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü dolayısıyla bir mesaj paylaştı.

Erdoğan'dan '22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’ mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabında 22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü dolayısıyla paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü mesajında şu ifadelere yer verdi: 

"İnsanca bir yaşam için en az hava kadar, su kadar, toprak kadar ihtiyacımız olan biyolojik çeşitliliğin önemine dikkat çekmek amacıyla BM tarafından ilan edilen 22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü'nü tebrik ediyorum." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşımı şu şekilde:

"İnsanca bir yaşam için en az hava kadar, su kadar, toprak kadar ihtiyacımız olan biyolojik çeşitliliğin önemine dikkat çekmek amacıyla BM tarafından ilan edilen 22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü'nü tebrik ediyorum.

Milletimize hizmet etme şerefine eriştiğimiz ilk günden beri tabiata sevgimizi, çevreye olan duyarlılığımızı kaybetmeden, Allah'ın yarattığı tüm canlıları koruyarak, her birine derin saygı duyarak çalışıyoruz.

Tıpkı 26 yıl önce bir bataklığa dönüşmüş olan Haliç'i tüm canlılar için masmavi, tertemiz bir yaşam alanına çevirdiğimiz gibi, ülkemizin dört bir yanında biyolojik çeşitliliği korumaya ve artırmaya devam edeceğiz."Erdoğan'dan '22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’ mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü dolayısyla bugün sabah saatlerinde bir mesaj paylaşmıştı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, mesjaında, “Biyoçeşitlilik ile ilgili sorunlara dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin kabul edildiği gün olan 22 Mayıs, Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü” olarak ilan edilmiştir. Her yıl dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Biyolojik Çeşitlilik Günü’nün bu yıl ki teması “Çözümlerimiz Doğadadır” olarak belirlenmiştir. Bu günlerde dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını da bir kez daha göstermiştir ki; bütün teknolojik ilerlemelere rağmen sağlık, su, gıda, ilaç, barınak ve enerji için tamamen sağlıklı ve canlı ekosistemlere ihtiyacımız vardır” ifadelerine yer vermişti.

Erdoğan'dan '22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’ mesajı

Bakan Pakdemirli açıklamasına şöyle devam etmişti:

“Yine bu slogan; biyoçeşitlilik kaybının önlenmesi için küresel çerçevede güçlü bir iradenin oluşması gerektiğine, bu yıl her zamankinden çok daha fazla işaret etmektedir.

Ülkemiz, biyoçeşitliliğin korunması için önemli adımlar atan ülkelerden biri olmasının yanında 2022 yılında düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansına ev sahipliği yapacak ve 2022-2024 yılları arasında sözleşme dönem başkanlığını yürütecektir.

Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bir genelge yayınlanarak Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. İlgili bakanlıklar başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar seferber edilerek geniş bir biçimde katkı ve katılımlarının sağlandığı bu süreç, ülkemizin biyolojik çeşitliliğe verdiği önemin bir göstergesidir.

Bu vesile ile 22 Mayıs Biyolojik Çeşitlilik Gününüzü tebrik eder, biyolojik çeşitliliğimizin korunmasına gösterdiğiniz katkı ve duyarlılıktan dolayı en kalbi şükranlarımı sunarım.”

Erdoğan'dan '22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’ mesajı

Berkem Temizel
Gece Editörü

HABERE YORUM KAT