1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan Döviz kuru açıklaması: Döviz kuru Ekonominin gerçekleriyle uyumlu değil

Erdoğan'dan Döviz kuru açıklaması: Döviz kuru Ekonominin gerçekleriyle uyumlu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Döviz kuru ’nun yüksekliği hep ifade ettiğim  gibi kesinlikle ekonominin gerçekleriyle uyumlu değildir.

Erdoğan'dan Döviz kuru açıklaması: Döviz kuru Ekonominin gerçekleriyle uyumlu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Döviz kuru ’nun yüksekliği hep ifade ettiğim  gibi kesinlikle ekonominin gerçekleriyle uyumlu değildir. Bunun için de döviz  kurunda kısa sürede doğru dengenin bulunacağına ben inanıyorum..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBA Üstün Başarı Ödülü kazanan 39 bilim insanını açıkladı.

Ekonomideki büyüme rakamlarına değinen Erdoğan, 2017 sonundaTürkiye ekonomisinin 7,5 gibi bir büyüme rakamını yakalayacağını dile getirdi.Döviz kuru ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Dövizin yüksekliği kesinlikle ekonominin gerçekleri ile uyumlu değildir. Kısa sürede doğru dengenin bulunacağına ben inanıyorum" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen TÜBA Ödül Töreni'nde konuştu.  Türkiye Bilimler Akademisi Ödülü alan isimleri sayan Erdoğan döviz ve büyüme rakamları ile ilgili de tahminlerini açıkladı.

Yıl sonu büyüme tahminini 7,5 olarak açıklayan  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: Ankara ve İstanbul yanında Erzurum’dan İzmir’e bütün şehirlerimizde ülkemizin her köşesindeki bilim insanlarını bu listede görmekten gurur duyuyorum. Çeşitli üniversitelerimizden 39 bilim insanımıza ödüllerini teslim edeceğiz. Geçen yıl kaybettiğimiz Halil İnalcık hocamız adına verilen ödülümüze Hacettepe Üniversitesi’nden Doç Dr Fatih Yeşil layık görülmüştür. Bu bilim insanlarımızı şahsım ve ülkem adına tebrik ediyorum. Akademimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.Bilim hiç bitmeyecek olan bir arayışın adıdır. Atomu parçaladıktan sonra bomba da yapabilirsiniz, herkese yetecek elektrik enerjisi de üretebilirsiniz.

ELON MUSK ZİYARETİ

Geçtiğimiz günlerde TESLA markasıyla elektrikli araç üreten Elon Mask'ın bir ziyareti oldu ve kendisinin ne denli heyecanlı olduğunu gördüm. Heyecanı takdire şayandı. Elektrikli araçların, petrol odaklı çatışmaların dinmesi anlamına geleceğine inanıyorum.

"TÜRKİYE ÖNCÜLÜK ETMEK MECBURİYETİNDEDİR"

Gönül ister ki, bilimsel çalışmalar bizim ülkemizden çıksın. Bizim bilim insanlarımızın damgasını taşısın. Maalesef bilim de belirli ülkelerin tasallutu altındadır. Hiç şüphesiz bizim de eksikliklerimiz var. Stratejimizi isabetli bir şekilde belirledikten sonra işimiz daha kolaydır. Aksi takdirde taklitçilikten öteye geçemeyiz. Kuru sözle, sadece eleştirmekle bir yere varılmıyor. Ülkeye hizmet etmeke için, insanlığa hizmet etmek için çalışmak lazım, kararlılık lazım, aşk lazım. Biz de bu anlayış ile geçtiğimiz 15 yılda her alanda devrim niteliğinde reformlar gerçekleştirdik.

Sosyal bilimlerde yurt içinde ve dışında çok önemli çalışmalara imza atan bilim insanlarının yetişmesini sağladık. Türkiye yıllarca yurt dışına beyin göçü veren bir ülke olarak anıldı. Onları tekrar ülkemize getirmenin çabası içerisindeyiz. Bunun için öncelikle bilimin, bilimsel çalışmaların ve insanlığın bu yolda verdiği mesainin anlamını zihinlerimizde doğru yere oturtmalıyız. Stratejimizi belirledikten sonra işimiz daha kolaydır. Aksi takdirde taklitçilikten öte geçemeyiz. Türkiye bilimsel çalışmalarda da bölgesinde öncülük etmek mecburiyetindedir. Bunun bir iklim meselesi olduğunu biliyoruz. Mehmet Akif Ersoy’un meşhur şiirini hatırlatmak isterim. “Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir. Onu en çolpa herifler de emin ol becerir. Sade sen gösteriver 'işte budur kubbe' diye iki ırgatla iner şimdi Süleymaniye. Ama gel kaldıralım dendi mi heyhat o zaman. Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan. Bunların var mı sizin listede hiç benzeri; yok. Ya ne var? Bir kuru dil, siz buyurun karnım yok. Ne tek başına Süleyman’ın ne de Sinan’ın gücü yetmez. Sadece eleştirmekle, iftira atmakla bir yere varılmıyor. Ülkeye millete hizmet etmek için çalışmak lazım, kararlılık lazım, vizyon lazım. Hepsinden önemlisi aşk lazım. İşte biz de bu anlayışla geçtiğimiz 15 yılda ülkemizi bilimin her alanında ileriye taşıyacak ve bu çalışmalarla birlikte eserleri ortaya koyacak bir desteği erdik. 15 yıl önce iktidara geldiğimizde biz savunma sanayinde her ürünü dışarıdan isteyen, Amerika’nın Batı’nın kapılarında kuyruğa giren... Aldığımız cevap şudur “Kongre müsaade etmiyor” Öbür tarafa gidiyorsunuz öyle rakamlar çıkıyor ki karşınıza almak mümkün değil. İsrail, 10 tane insansız hava aracı alacaksınız, tamir, bakım gerekiyor. 50 dereden su getiriyor. Ama kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. İnsansız hava aracımızı yapıyoruz, silahlı insansız hava aracı da yapıyoruz. Tanklarımıza başlıyoruz, zırhlı taşıyıcımızı yapıyoruz. Kendi kendimize yetmek zorundayız. Bilim insanımızla siyasetçimiz, Akif’in ifade ettiği gibi el ele vermek durumunda.  

YIL SONU BÜYÜME TAHMİNİ

Ülkemiz ekonomisini hedef alan pek çok saldırıyı püskürttük. Onun için üçüncü çeyrek büyüme oranları önemliydi. İnanıyorum ki yıl sonu itibariyle yüzde 7,5 oranında büyüme oranını yakalayacağız.Biz üreten, çalışan, emek veren herkesin yanındayız. Benzer bir başarıyı ihracatta yakaladık, bu da çok önemli. 2017 ihracatımız kasım sonu itibarıyla 143 milyar doları geçti. Yeni bir rekorla muhtemelen bu yılı tamamlayacağız.

"YÜKSEK FAİZE KARŞI OLDUĞUMU TEKRAR AÇIKLIYORUM"

Döviz kuru ’nun yüksekliği hep ifade ettiğim  gibi kesinlikle ekonominin gerçekleriyle uyumlu değildir. Bunun için de döviz  kuru nda kısa sürede doğru dengenin bulunacağına ben inanıyorum. Ekonomideki kısa  süreli manipülasyonlarla faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum. Ben yüksek faize karşı olduğumu burada tekrar açıklıyorum, açıklamaya da devam edeceğim. Çünkü yüksek faizin olduğu bir yerde enflasyonun düşmesi mümkün değildir.

2017 TÜBA ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI (GEBİP) ÖDÜLÜ'NÜ KAZANANLAR ŞÖYLE

doviz-kuru.jpeg

HABERE YORUM KAT