1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Eski Milletvekili Adayı Alim Erdemir'den Seçim Değerlendirmesi
Eski Milletvekili Adayı Alim Erdemir'den Seçim Değerlendirmesi

Eski Milletvekili Adayı Alim Erdemir'den Seçim Değerlendirmesi

7 Haziran 2015 milletvekili Genel seçimlerinde AK Parti tarafından Milletvekili Adayı gösterilen Alim Erdemir, seçimlerin üzerinden 20 gün geçmesinin ardından seçim değerlendirmesi yaptı. Erdemir, yazısında Parti'sinin başarılı olduğuna dikkat çekti.

İşte Erdemir'in O Değerlendirmesi:

"NERDEN BAKARSANIZ BAKIN, AK PARTİ BAŞARILI TEK PARTİ"

"Son yapılan seçimin yankıları hala sürerken pekte üzerinde durulmadığını düşündüğümüz bir konunun üzerinde durmaya çalışalım. Ve bu değerlendirmeyi de kıyas yöntemiyle yapalım. Yıl 1983. Rahmetli Özal ANAP’ı kurdu ve girdiği ilk seçimde de büyük bir başarı sağlayarak tek başına iktidar oldu.

Peki aldığı oy oranı neydi?

Yüzde 45,14. Ardından yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde yüzde 41,15,sonrasında yapılan ilk ara seçimde oy oranı bir anda geriledi ve yüzde 32 oldu.

Sonra yapılan 1987 seçimlerinde oy oranı yüzde 36’ya çıktı. Ve ardından yapılan 1989 Mahalli İdareler seçiminde yine düşüş ve oy oranı yüzde 21,20 oldu. Ve işin en önemli göstergesi lider değişimine müteakip Mesut Yılmaz’la ANAP yükselemedi ve oy oranı yüzde 24 ile ikinci parti oldu.

 AK PARTİ ‘nin 7 Haziran seçimlerini bu perspektiften değerlendirmeye çalışalım. AK PARTİ 2002 seçimlerinde yüzde 34,63 oy oranı ile tek başına iktidar oldu. Yapılan ilk yerel seçimlerde 41,67 arından 2007 seçimlerinde yüzde 46,25 ile yeniden iktidar oldu. Ve yine yapılan ilk mahalli idareler seçiminde ekonomik krize rağmen oylarında fazla düşüklük göstermedi ve oyları yüzde 38,82’ye düşürdü. Ve ardından yapılan 2011 seçimlerinde oy oranında bir patlama oldu ve yüzde 49,80 oranında oy aldı.

Şimdi sormak lazım bulunduğu şartlar ve kadrosu itibariyle birbirine bu kadar benzerlik gösteren AK PARTİ’ye bu istatistiki veriler çerçevesinde başarısız demek ya matematik bilmemek yada siyaset teorisinden anlamamak anlamına gelmez mi? AK PARTİ yapılan onca ittifaka ve yapılan karalama kampanyasına rağmen almış olduğu 40,80 ile seçimin galibi olmuştur. Ve kemikleşmiş oy oranını da kanıtlamıştır.

 Üç dönem iktidar olmuş bir parti için ki demokratik seçimlerin yapıldığı hiçbir dünyada örneğinde göremeyiz bu oy oranını alınan sonuç büyük bir başarıdır. Yeri gelmişken ifade edelim ki bu seçim aslında anlayışların ve akımların seçimiydi. Çünkü ülkemizde son zamanlarda yükselen bir milliyetçilik akımı baş göstermekteydi. HDP bağımsız ve federatif bir anlayışı savunup sizin de bir devletiniz olsun anlayışıyla seçim propagandası yapmaktayken MHP üniter ve üstün ırk anlayışıyla propagandasını sürdürmekteydi. Bunu kanıtlayacak en önemli gösterge iki partide artan oy oranı ve daha çok ekonomik söylemi ön planda tutan CHP’de düşen oy oranlarıdır.

Tunceli gibi sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi Tunceli’de bile HDP’nin seçimi kazanması bunun en önemli göstergesi değil midir..Yoksa AK PARTİ iddialarının aksine seçmen tarafında cezalandırılmamış milliyetçilik söylemlerinin tavan yaptığı bir ortamda merkez siyaset anlayışıyla ülkenin yine en büyük partisi olmuştur. Aslında AK PARTİ şovu değil sağduyu temsiliyle yine milletin gönlündeki yerini korumuştur. İş artık kemikleşmiş olan oy oranına kas ilavesi yapmak için performans düşürmeden çalışmaya kalmıştır. Son söz..Başarıyı gizlemeye çalışanlara aşağıdaki grafik yeter.."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.