1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Galatasaray Hibrit Çim'e geçti! Peki Hibrit Çim nedir?

Galatasaray Hibrit Çim'e geçti! Peki Hibrit Çim nedir?

Galatasaray, Florya Metin Oktay Tesisleri'nin ardından Türk Telekom Stadı'nda da hibrit çime geçiyor. Hibrit Çim'in ne olduğunu merak eden taraftarlar Hibrit Çim nedir? diye araştırma yapıyor

Galatasaray Hibrit Çim'e geçti! Peki Hibrit Çim nedir?

Hibrit Çim nedir?

Hibrit çim, doğal çimin sentetik liflerle birleşiminden meydana gelen bir çim çeşidi olarak tanımlanıyor. 

HİBRİT ÇİM'İN AVANTAJLARI NELERDİR?

Doğal çim zeminde oynama kalitesi.
Tüm hava koşullarına dayanıklı. 4 mevsim kullanım avantajı.
Standart doğal çim sahaya göre 3-4 kata kadar daha fazla oynama saati.
Güçlü kökler sayesinde çim kopmaları görülmez.
Kendini yenileme hızı yüksektir.
Kulüplerin imaj kaybını engeller.
Çamur birikintileri ve çim kopmaları olmaksızın her zaman yeşil ve dengeli bir saha sunar.
Sahalarda etkinlik imkanı sağlayarak, ek gelir imkanı sağlar.
Bakım sürelerini ve masraflarını azaltır bu sayede yatırımın en hızlı şekilde geri dönüşümünü sağlar.

Sarı kırmızılı kulüp, bir süredir yenilemeyi planladığı stadın zemini için çalışmalara başladı. İngiltere'den gelen uzmanların incelemelerinin ardından kısa sürede zeminin yenileneceği ve Osmanlıspor mücadelesinin hibrit çimde oynanabileceği belirtildi.

Wembley Stadı'nın çimlerini de yapan uzmanlar, Türk Telekom Stadı'nda incelemeler yaptı ve zeminin altyapı sisteminin iyi olduğuna karar verdi. Toprakta herhangi bir değişiklik yapmadan zeminin değiştirilebileceği kararlaştırıldı ve çalışmalar hızlı bir şekilde başladı.

Galatasaray, 2013 yılında İngiltere Milli Takımı'nın Birmingham'daki St.George's Park'ta yaptığı yaz kampında hibrit çim için bilgiler almıştı. O dönemde de takımın başında olan Fatih Terim, İngiliz uzmanların bu konuya hakim olduğunu belirterek Florya'dan sonra Türk Telekom Stadı'nda da hibrit çimin yapılmasını önerdi.

Yönetimin onayıyla hibrit çim dönemi için hazırlıklar başlamış oldu.

Hibrit Çim nedir?

Oyun kalitesine olumlu katkıda bulunacak

Dünya üzerinde birçok statta kullanılan hibrit çim teknolojisi sayesinde bundan böyle dört mevsim boyunca çimlerin kullanımı ve bakımı daha kolay hale gelecek, müsabaka esnasında yaşanan çim kopmaları minimuma inecek, çim kökleri daha rahat korunabilir olacak ve kendini daha hızı yenileyebilecek. Yeni zemin ayrıca müsabakalardaki oyun kalitesine de olumlu yönde katkı verecek.

“Salı günü bitmiş olacak”

Zemin yenileme çalışmaları kapsamında kulüp televizyonuna açıklamalarda bulunan Galatasaray Stat İşletme Müdürü Murat Ersoy, “Geçtiğimiz ay sonu itibariyle bakım işini yürüten firmanın danışmanı Alan Ferguson stadımızda incelemelerde bulundu. Kendisi aynı zamanda İngiltere Futbol Federasyonu'nun da baş çimcisi. Stadımızın durumunun iyi durumda olduğunu ve tek eksiğin hibrit olduğunu, bunu yaparsak daha iyi bir zeminin olacağını söyledi. Raporları yönetime sunduk. Yönetimin onayını doğrultusunda, hocamız Fatih Terim'in de görüşünü alarak hibrit çim yapılması yönünde karar çıktı. 10 gün süren hazırlıklar sonucunda salı günü çalışmalara başladık. Önümüzdeki salı günü bitmiş olacak. Osmanlıspor maçı ve kupa maçında sahayı test etmiş olacağız” dedi.

“Premier Lig’de hibrit olmayan saha kalmadı”

Murat Ersoy ayrıca, “Hibrit ile ilgili ‘Sahayı kendi haline bırakacaksınız' şeklinde bir kanı var. Hibrit dediğimiz doğal ve sentetik çimin bir araya gelmesi. Bakımlar aynı ciddiyetle hatta daha da iyi olmak zorunda. Hibrit olmasının bize sağladığı şey daha iyi oynanabilir bir oyun sahası. Özellikle Premier Lig’de hibrit olmayan saha kalmadı” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT