1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Gedik Üniversitesi Gedik Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Bölümü
Gedik Üniversitesi  Gedik Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Bölümü

Gedik Üniversitesi Gedik Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Bölümü

Gedik Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Bölümü Güvenç SORARLI'nın röportajı..

Hocam bize kendinizi tanıtır mısınız ?

1972 Malatya doğumluyum. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 1992 yılında Deniz Astsubayı olarak göreve başladım. 1996 yılında Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nda Birinci Sınıf Dalgıç Kursu,2001 yılında Amerikan Deniz Kuvvetlerinde Karışım Gaz Dalgıcı ve Dalış Amiri kurslarını bitirdim.

6 yıl Kurtarma gemilerinde, 3 yıl GATA Haydarpaşa Asker Hastanesi Deniz ve Sualtı Hekimliği Basınç Odası Tedavi Merkezinde, 11 yıl Dalgıç Kurs Komutanlığında Derin Su Dalgıç Eğitmenliği /Baş Öğretmenliği, Spor ve Havuz Eğitmenliği/Amirliği, 3 yıl İstanbul Ship Yard Tersanesinde Yapımı Devam eden Türkiye’nin En Büyük ve Teknolojik Askeri Dalış ve Kurtarma Gemisi TCG ALEMDAR’ın Kıdemli Danışmanlığını yaptıktan ve 2016 yılında emekli olduktan sonra Gedik Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Merkez Müdürü olarak çalışmaya başladım ve halen devam ediyorum.

Denizcilik Müsteşarlığı’ndan Dalış Amiri, Dalış Eğitmeni, Basınç Odası Operatörü, TSSF’den 2 yıldız eğitmen, Altın Cankurtaran ve Sualtı Hakemliği, Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından onaylı Karışım Gaz Dalgıcı ve Dalış Amiri, ROV (Remote Operated Vehicle) Uzaktan Kumandalı Sualtı Aracı, Side Scan Sonar (Yandan Taramalı Sonar ), Arama Kurtarma Uzman Dalıcı, Dalış Malzemeleri Teknisyen, Rehber Dalıcı ve Yat Kaptanlığı belgelerine sahibim.

Güvenç SORARLI

Sayın Sorarlı Gedik Üniversitesinde kurmuş olduğunuz bölüm hakkında bilgi verebilirmisiniz.

Gedik Üniversitesi Su Altı Teknolojisi bölümü Türkiye'de ilk olarak 1990'lı yılların başında istanbul Üniversitesi'nde kuruldu, şu an ise Gedik Üniversitesinin yanı sıra İstanbul, Ege, , İskenderun, Çukurova, Sinop üniversitelerinde bu eğitim veriliyor.

Profesyonel su altı adamı (dalgıç) kimlere denir , ne iş yaparlar ve çalışma alanları nerelerdir ?

Profesyonel sualtıadamı (dalgıç), Türkiye Cumhuriyeti karasuları ile göller ve nehirlerde ticari amaçla dalış yapan kişidir.

Sanayi dalgıcının su altında yapabileceği bir çok iş vardır,bunlar:

● sualtı inşaatları

● temel kurma

● sudaki gemilerin karaya çekilmeden onarımı

● gemi altında temizlik yapmak

● sörvey çalışmaları

● kaynak ve kesimler yapmak

● sualtı arama-kurtarma çalışmaları

● denizaltı boru ve iletişim hatlarının döşenmesi ve muayenesi

● deniz deşarj hatlarının bakım ve onarımı

● sondajlama ve enkaz kaldırmak

● derin sularda zemin araştırma sondajı

● sualtı araştırmaları

● dalış projeleri geliştirme

● sualtı fotoğraf ve video çekimleri

● gemi kurtarma

● her türlü sualtı yapısı bakım-onarım

● akvaryum bakımı

● balık çiftlikleri bakımı

● basınç odası operatörlüğü

● denizde çevresel kontrol testleri

● şamandıra bakım-onarım ve inşaatları

● petrol platformu inşası ve bakımı

● gaz platformu inşası ve bakımı

● sismik araştırma

● balık ağlarının denizden çıkartılması

● dalış organizasyonları kurma ve yönetme

● dalış eğitimi, danışmanlık ve bilirkişi…

Sanayi dalgıçlarının çalışma alanları ise ;

● Yurtiçi ve yurtdışı dalış şantiyeleri

● Denizcilik şirketleri

● Sualtı inşaat şirketleri (tüp geçit, boru hattı vb.)

● Petrol şirketleri

● Sualtı danışmanlık ve projelendirme şirketleri

● Liman inşaatları

● Tersaneler

● Sualtı kazıları yapan arkeolojik ekipler ve bilimsel kuruluşlar

● Özel dalgıçlık ve kurtarma şirketleri

● Kamu kurumları

 

Bu bölümü tercih edecek kişilerden neler isteniyor?

Bölümü tercih edecek kişilerden detaylı bir sağlık raporu istendiğini belirten Sorarlı, öğrencilerin gerekli sağlık koşullarını sağlamasının yanı sıra yüzmeyi bilmesi, denizi ve dalmayı sevmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

Bölümün eğitim süresi ve içeriği hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Bölümde 2 yıllık eğitim verildiğini ifade eden Sorarlı, "Öğrenciler birinci yıl serbest dalış, can kurtarma ve aletli dalış eğitimi alıyorlar. Bu arada ikinci yıl su altı sanayisinde kullanacakları kesme ve kaynak işleri için de karada kaynak ve kesme eğitimi veriliyor ayrıca bu eğitimi Uluslararası Kaynak Enstitüsünden (IIW) akredite ederek mezunlarımızın dünyanın her yerinde çalışabilecekleri iş ortamlarını da hazırlıyoruz " dedi. Sorarlı ayrıca, Sualtı Teknolojisi Bölümü’nün mezunlarına, Deniz Kuvvetleri Hariç Türkiye’de hiçbir kurumun vermediği, “Birinci Sınıf Sanayi  Dalgıçlığı (First Clas Diver) Diploması” ve “Basınç Odası Operatörlüğü” gibi çok önemli iki belgenin verildiğini de sözlerine ekledi.

Sorarlı, öğrencilerin birinci yılın sonunda çeşitli dalış okullarında yardımcı dalgıç unvanı ile turizm dalgıçlığı alanında staj yaptığını söyledi.

İkinci yıl ise bölümde sanayi dalgıçlığı eğitim verileceğini anlatan Sorarlı, "Su altı kaynağı, batık kurtarma, arama kurtarma gibi eğitimler alacaklar. Bunun yanında su altı film ve fotoğrafçılığı ,Su Altı robotik sistemler (ROV) ,profesyonel yat kaptanlığı ve tahribatsız muayene (NDT) gibi derslerini de görecekler. İkinci yıl sonunda da sanayi dalgıçlığı stajlarını yapıyorlar. Öğrenciler hem birinci hem de ikinci sınıfta staj yaparken ücret alıyorlar. Okulu bitirince birinci sınıf sanayi dalgıcı ve profesyonel yat kaptanı unvanını alan öğrencilerin iş imkanları çok geniş" diye konuştu.

Okurken iş teklifi alıyorlar,

Sorarlı, bölüm öğrencilerin eğitim ve staj sırasında dalış sayıları çok fazla olduğu için staja gittikleri yerlerden iş teklifi aldığını belirterek, şöyle devam etti,

"Bu bölümde okuyan öğrenciler daha mezun olmadan birçok firma tarafından tercih ediliyor, iş teklifi alıyorlar. Birçoğu da staj yerlerinden teklif alıyor ve orada işe başlıyor. Birinci sınıf sanayi dalgıcı olarak mezun olan kişi 3500 lira civarında bir ücretle başlıyor ama bu onların sadece ham maaşı. Çünkü her dalışa ayrı bir ücret ödeniyor. Sığ dalışlara 100 dolar, 30 metre derin dalışlar 150-200 dolar, daha derin dalışlarda bu ücret 300 dolardan da yukarı çıkıyor. Uluslararası ve ulusal su altı işlerinde bir dalgıcın eline geçen ücret aylık 10 bin liraya kadar çıkabiliyor."

Sorarlı, okuldan mezun olan öğrencilerin su altı inşaat işlerinde görev yapabildiği gibi turizm alanında dalgıç olarak da hizmet verebileceğini sözlerine ekledi.

"Gedik Üniversitesi Su altı Teknolojisi bölümü sizlere fırsatlarla dolu bir gelecek sunuyor"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.