1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genç Kadın Hastane Bahçesinde Doğurdu

Genç Kadın Hastane Bahçesinde Doğurdu

Genç Kadın Hastane Bahçesinde Doğurdu

Meksika'nın Oaxaca kentinde kliniğe yürüyen hamile kadın hemşireler tarafından geri çevrilince çimlerin üzerinde doğum yapmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz Ekim ayında çekilen bu fotoğraftan sonra kısa sürede sağlığına kavuşan genç annenin, ülkede sağlık düzenlemelerinde ilham kaynağı haline geldiği konuşuluyor.

FOTOĞRAFLARINI YOLDAN GEÇEN VATANDAŞ ÇEKTİ

Dünyayı sarsan bu fotoğraf Meksika'nın Oaxaca kentinde yoldan geçen biri tarafından çekildi. 29 yaşındaki hamile Irma Lopez doğum sancıları başlayınca, eşiyle birlikte yürüyerek Oaxaca kliniğe ulaştı. Ancak genç kadın ve eşi hastane görevlileri tarafından geri çevrildi. Lopez hastane bahçesinde çimlerin üzerinde doğum yaparak bir erkek Bebek dünyaya getirdi. Genç kadının çimlere diz çökmüş, hala göbek kordonu bağlı haldeki yeni doğmuş oğluyla fotoğraflarını yoldan geçen bir kişi çekti.

SORUŞTURMA AÇILDI

Tüm dünyada şok etkisi yaratan görüntülerin ardından Meksika hükümeti harekete geçerek hastanenin yöneticisini soruşturma süresince görevinden aldı. Hastane görevlileri Etnik Mazatec yerlilerinden olan Lopez'in farklı bir dil konuştuğu için yanlış anlamadıklarını söyleyerek kendilerini savundu.

İLHAM KAYNAĞI OLDU

Lopez ve 6 aylık olan bebeği Sabino'nun sağlık durumları ise iyi. Geçtiğimiz ekim ayında çekilen bu fotoğraf ve Lopez ailesinin hikayesi bu tür olayları engellemek için kadın sağlığı savunucularına da ilham oldu. Fotoğraf ülke genelinde de sağlık sisteminin sorgulanmasına ve çeşitli reformlar için adım atılmasına yol açtı. Lopez'in durumu dikkati diğer yerli hamile kadınlara çevirdi. Köylüler ve ev kadınları bu fotoğraf sayesinde destek bulmayı umuyor.

HABERE YORUM KAT