1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Genç PESİAD, TÜMSİAD eski Başkanı Hasan Sert Ağırladı

Genç PESİAD, TÜMSİAD eski Başkanı Hasan Sert Ağırladı

TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği) eski başkanı Hasan Sert Genç PESİAD'nin konuğu oldu.

Genç PESİAD, TÜMSİAD eski Başkanı Hasan Sert  Ağırladı

TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği) eski başkanı Hasan Sert Genç PESİAD'nin konuğu oldu.

Kahvaltıda konuşan Sert iş dünyasına dair açıklamalarda bulundu.

Sert,”ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirecek olan iş adamlarıdır.İş adamının bir ayağı bulunduğu yaşadığı yuvası diğer ayağı yurtdışında olmak zorunda.Bu çerçevede İstanbul'u baz alırsak 4 saat uçuş mesafesinde gidebileceğimiz 56 ülke,62 ülkeye de vizesin gidebiliyorsunuz. Ulaşımda iletişimde artık çok ucuz. Dünyayı gezin. Afrika'yı etüt edin. Batılının gelip yerleştiği ancak bölgenin tüm kaynaklarını tüketen bir iş ahlakı karşısında sizlerin özellikle Afrika'ya katacağı çok büyük işler bulunuyor” dedi.

Memleketin güçlenmesinin yardım bekleyen tüm ülkelerin hayrına olacağını belirten Sert,”bu çerçevede G-8 de müslüman ülke yok. G-20 içinde 2 tane müslüman ülke var. Türkiye ve Suudi Arabistan. Suudi Arabistan özellikle petrol gelirleriyle bu sıralamada bulunuyor. Bizim petrolümüz yok. Her yıl ise 50 milyar dolar civarında petrol parası ödüyoruz. Ancak bizlerin yetişmiş insan kaynağı var çok şükür. Üretim kabiliyeti ve entelektüel derinliğe sahip insan profiline sahibiz. Hepimiz için büyük bir avantaj. Ancak yetersiz olan şu; Biz bu işlere yeni başladık. Bu noktada arkalardan gelip öne geçmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

dsc_0556.jpg

Amerika ve Japonya'nın kalkınması KOBİ’ler sayesinde olmuştur.Çin'in sıçramasını yapan yine KOBİ'ler olmuştur.Bugün KOBİ'ler ihracatın %65'ini istihdamın %59'unu üretimin %60'ını kendi başına yapıyor.

Ülke yükünün  KOBİ'lerin sırtında bulunduğunu belirten Sert, siyasetinde bu hayati gerçeklik çerçevesinde adımlarını atmasının büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Kahvaltıda konuşan  Türkiye ile Afrika Arasında Köprü Genel Başkanı Jumanne Miraji Simba, “derneğimiz 7 ülkede faaliyet gösteriyor. O ülkelerden biri de Türkiye. Biz sizlerin Afrika'da yapacağı her türlü yatırım ve diğer faaliyetleriniz için açığız ve hazırız.Türkler yanlış bir algıya sahip.Afrika'da bir şey yok diye düşünüyor.Bu yanlış bir düşünce.Afrika en önemli pazar artık dünya için.Bu yüzden Çin,ABD ve Avrupalılar orada buluyor.Ancak Türkler sayıca çok az.%7 civarında sayıları bulunuyor. Afrikalılar Türkleri çok seviyor ancak Türkler bölgede yok. Türk Afrika Köprü Derneği olarak her türlü yanınızda olmak istiyoruz” dedi.

Toplantı Genç PESİAD'a yeni üye olan üyelere belgelerinin verilmesiyle son buldu.

dsc_0566.jpg

HABERE YORUM KAT