1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Gençlerin Kiloları Kontrol Altında
Gençlerin Kiloları Kontrol Altında

Gençlerin Kiloları Kontrol Altında

Pendik Belediyesi, obezite ve fazla kilo sorunu olan gençlere yardım elini uzatıyor. Desteğe ihtiyaç duyan gençler için Sağlıklı Yaşam Merkezi kuran Pendik Belediyesinin bu projesi kapsamında 20 bin öğrencinin tek tek beden kitle ölçümlerinin alınmasına başlandı.

Son yıllarda hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu gelişme çağındaki gençlerde giderek yaygınlaşan obeziteye ve beraberinde getirdiği sorunlara karşı savaş başlatan Pendik Belediyesi, öğrenciler için Sağlıklı Yaşam Merkezi kurdu. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan hibe alan ve geçtiğimiz günlerde uygulamaya geçen proje kapsamında ilçedeki liselerde eğitim gören 14-18 yaş arasındaki bütün öğrencilerin beden kitle ölçümleri yapılmaya başlandı. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü desteği ile yapılan tarama sonucunda destek alması gerekenler, Dumlupınar Mahallesi Hamid Aytaç Kültür Merkezi içinde kurulan Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne yönlendiriliyor. Merkezde gençlere sağlıklı beslenme, fizik aktivite ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilirken, ailelerin de katılacağı seminerlerle bilinç düzeyi arttırılacak. Ayrıca, motivasyon, liderlik, iletişim, gönüllülük, halk oyunları eğitimi gibi çeşitli programlar düzenlenerek özgüvenlerinin arttırılması, meslek seçiminde danışmanlık yapılması da hedefleniyor.

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik’te nüfusun büyük bir çoğunluğunun gençlerden meydana geldiğini belirterek, sağlıklı bir nesil oluşturmak amacıyla İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ortaklığı ile böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Şahin, gençlere obezite ve fazla kiloların hayatlarında sorun olmak yerine doğru müdahale ile nasıl çözüleceği konusunda destek vereceklerini, gelecekte de devam edecek sağlıklı yaşam alışkanlığı kazandırılacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.