1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Görme Engelli Bakkalın Ticareti

Görme Engelli Bakkalın Ticareti

Görme Engelli Bakkalın Ticareti

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde çocukluğundan beri hayalini kurduğu bakkal dükkanını açan görme engelli 42 yaşındaki İbrahim Deniz, müşterilerinin verdiği parayı ve ürünleri dokunarak tanımlıyor.

İlçeye bağlı Karlıköy'de yaşayan Deniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görme yetisini 7 yaşındayken tamamen kaybettiğini söyledi.

Çocukken reklamları dinleyip sakız, bisküvi gibi şeyleri tatmak istediğini anlatan Deniz, şöyle konuştu:

"O zamanlar da köy bakkalına bu tür şeyler gelmiyordu. Hep bir bakkal açıp, her yeni çıkan şeyi köye getirmeyi hayal ediyordum. Daha sonra köy bakkalının yanında çalışmaya başladım. Hayalimi hiç terk etmedim. Çalışırken, parayı ellerimle dokunarak tanıyordum. İş yeri sahibinin söylediği yerleri de hafızamda tutuyor, isteyenlere verip, ücreti alabiliyordum. Ağabeyim ve ailemin desteğiyle köydeki ikinci bakkalı ben, açtım."

Deniz, şimdi yine reklamları çok dinlediğini, özellikle çocuk ve kadınların isteyebileceği ürünleri getirdiğini anlattı.

Bakkalına gelen ürünleri, ağabeyinin raflara yerleştirdiğini ifade eden Deniz, "Ağabeyim, bana neyi nereye koyduğunu söylüyor. Ben de yerlerini bildiğim için rahatlıkla satış yapabiliyorum. Hayalimi gerçekleştirmem beni mutlu ediyor. Şimdiye kadar, hiçbir aksilik olmadı. Geçimimi sağlayacak kadar kazanıyorum. Çocukların her istediğini getirip, satmaya çalışıyorum" diye konuştu.

Kendisine bir yaşam biçimi belirlediğini aktaran Deniz. "Bakkalımda devam etmek istiyorum. Arkadaşlarla da gezmeye, eğlenmeye gidiyoruz" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT