1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne Türkiye'den büyük ders!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne Türkiye'den büyük ders!

Türkiye, Birleşmiş Milletler'in Cenevre'de düzenleyeceği Silahsızlanma Konferansı öncesi tarihi bir hamlede bulundu. Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin, Silahsızlanma Konferansı'na gözlemci olarak katılma talebi Türkiye'nin muhalefeti ile engellendi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne Türkiye'den büyük ders!

Birleşmiş Milletler'in Cenevre'de düzenleyeceği Silahsızlanma Konferansı öncesi toplantıya gözlemci olarak katılma talebinde bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Türkiye'nin muhalefeti sonucu geri çevrildi.

"TÜRKİYE BU SENE BU ÖZEL TALEBİ DESTEKLEMEYECEK"

Türkiye temsilcisi, ülkesinin bu zamana kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin konferansa katılımını engellemekten kaçındığını, her oturumun sonundaysa bu katılımdan duyduğu memnuniyetsizliği mektup yazarak ifade ettiğini dile getirdi. Ancak artık bu durumun değiştiğini söyleyen temsilci, "Türkiye bu sene bu özel talebi desteklemeyecek" ifadelerini kullandı.

ABD TEMSİLCİSİ WOOD, TÜRKİYE'Yİ MESELEYİ YENİDEN DEĞERLENDİRMEYE ÇAĞIRDI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği, Türkiye'nin bu kararından dolayı üzüntü duyduklarını belirtti. ABD temsilcisi Robert Wood, Türkiye'yi meseleyi yeniden değerlendirmeye çağırarak, "Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin konferansın çalışmalarına katılmasını engellemesi üzücü" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE KONFERANSIN 65 ÜYEDEN BİRİ

Birleşmiş Milletler'in (BM) Cenevre ofisinde düzenlenmesine rağmen BM'den bağımsız olduğu için BM'nin tüm üyeleri Silahsızlanma Konferansı'na üye değil. Türkiye ise konferansın 65 üye ülkesinden biri. Bununla birlikte, üye olmayan devletler de talep etmeleri halinde konferansa gözlemci olarak katılma hakkına sahip.

TÜRKİYE İÇİN "KORSAN" TANIMLAMASINDA BULUNMUŞLARDI

Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni engelleme kararı, Akdeniz'de gaz ve petrol rezervlerinin iki ülke arasında anlaşmazlık kaynağı olduğu zamanda geldi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Akdeniz'de yaşanan gerilimle ilgili küstah bir açıklama yapmış ve Türkiye hakkında "korsan devlet" yorumunda bulunmuşlardı.

HABERE YORUM KAT