1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HAKİM, Boşanmak için tecavüzü yeterli görmedi
HAKİM, Boşanmak için tecavüzü yeterli görmedi

HAKİM, Boşanmak için tecavüzü yeterli görmedi

12 yaşındaki kıza tecavüz ettiği için eşinden boşanmak isteyen kadına mahkeme, suç bir kez işlendiği gerekçesiyle boşanma izni vermedi.

Antalya'da meydana gelen olayda, davalı koca bir süre önce 12 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel saldırıda bulundu. Suçu sabit görülerek bundan dolayı ceza aldı. Cinsel saldırıyı gerçekleştirdiği sabit olan adamın eşi, kocasının bu davranışından dolayı boşanmak istedi.

Ancak yerel mahkemenin verdiği kararla adeta yıkıldı. Genç kadın, Antalya Aile Mahkemesi'ne giderek başından geçenleri anlatan bir dilekçeyle boşanmak istediğini belirtti, dava açıldı.
HAKİM, BOŞANMAK İÇİN TECAVÜZÜ YETERLİ GÖRMEDİ

Hakim davayla ilgili verdiği kararda, davalının bu suçu bir kere işlemiş olmasının tek başına boşanmaya neden olamayacağı vicdani kanaatine vardığının altını çizdi. Kararın gerekçesinde de, "Bu durumun evliliği, boşanmak isteyen kadın açısından çekilmez hale getirdiğinin ispatlanması gerekir. Bu yolda delil getirmediği görülmüştür" diyerek davayı reddetti.
YARGITAY KADINI HAKLI BULDU

Yüz kızartıcı suç işleyen bir adamla evli kalmak istemeyen kadın, yerel mahkemenin verdiği kararı temyiz ederek dosyaya Yargıtay'a taşıdı. Dosya Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından incelenerek geçtiğimiz ay karara bağlandı. 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemeye ders verir nitelikte bir karar vererek genç kadını haklı buldu. Yüksek Mahkeme, Türk Medeni Kanununun 163. maddesinde yer alan “Küçük Düşürücü Suç İşleme” sebebine dayanarak kadının boşanmasına karar verilmesine hükmetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.