Hakkı Öcal kimdir? Nereli, kaç yaşında? Hakkı Öcal olayı nedir?

Hakkı Öcal sosyal medya mecrası Twitter üzerinden yaptığı paylaşımın ardından gündem oldu. Peki Hakkı Öcal kimdir? Nereli, kaç yaşında? Hakkı Öcal olayı nedir…

Hakkı Öcal kimdir? Nereli, kaç yaşında? Hakkı Öcal olayı nedir?

İbn Haldun Üniversitesi’nde rektör danışmanı ve öğretim üyesi olarak görev yapan Hakkı Öcal sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda "Çöp toplayan bireyler insandır; yaratandan dolayı severiz. Ama yaptıkları iş asalaklıktır; onu da ancak asalak savunur" mesajına yer verdi.  Gönderdiği bu mesaj Öcal’ın tepki görmesine neden oldu. Bu bağlamda haberimizde Hakkı Öcal kimdir? Nereli, kaç yaşında? Hakkı Öcal olayı nedir? sorularına yanıt veriyoruz.

HAKKI ÖCAL KİMDİR? NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

Hakkı Öcal 1949 yılında Ankara'da doğdu. Ankara, Kırıkkale ve Yozgat'ta liseyi bitirdi. 1971'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1969 yılında Hürriyet gazetesinin Ankara bürosunda gazeteciliğe başladı.

Öcal okulu bitirince İstanbul'a atandı. Hürriyet Haber Merkezi Müdür yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl sonra gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğü'ne atandı.

1975 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler'de master'a başladı. Arkasından doktoraya devam etti.

1980-1981 ders yılında Harvard Üniversitesi'nde Prof. Samuel Huntington'ın başkanı olduğu Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü'nde doktora-sonrası çalışmasını gerçekleştirdi.

Hakkı Öcal kimdir? Nereli, kaç yaşında? Hakkı Öcal olayı nedir?

WordPerfect firmasında Türkçe dil desteği için danışman olarak çalıştı.

12 Aralık 1985 tarihinde "Voice Of America" (Amerika'nın Sesi) radyosu Türkçe bölümüne katıldı. Böylelikle "Gazetecilik"ten "Radyoculuk"a geçiş yapmış oldu. 15 yıl sonra, VOA Türkçe Bölümü’nden ayrılıp Internet Bölümü’ne geçiş yaptı.

Arkasından Tercüman gazetesi Genel Yayın Müdürü oldu. Buradan ayrıldıktan sonra ise Güneş gazetesinde Genel Koordinatör görevini üstlendi.

Birkaç defa Yılın Gazetecisi seçildi; Uluslararası Basın Enstitüsü'nden Basın Özgürlüğü Ödülü'nü aldı. Sayısız yazısı bulunuyor. Basın kartının, basın özgürlüğüne aykırı olduğunu öne sürerek basın kartını iade etti.

Güneş gazetesinden de ayrıldıktan sonra Amerika'nın Sesi radyosuna katılmak üzere 1985 yılında Washington'a gitti. Bu sıralarda Usenet servis sağlayıcısı olan UUNet bünyesinde Internet devriminin temellerinin atılmasına tanık olacak bir konumda görev aldı.

Aralarında Novell ve MS LAN'ın da bulunduğu birçok ağ sisteminin sertifikalarını aldı. Burada önce George Mason, Northern Virginia Community College'da ve Virginia International University'de masaüstü yayıncılık, görsel tasarım ve Web Tasarımcılığı dersi verdi.

BYTE, PC World, PC Life, NetLIFE dergilerinde yazı ve kitapçıklar yazdı.

HAKKI ÖCAL OLAYI NEDİR?

Sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulunan Hakkı Öcal paylaşımında atık toplayıcılarını kastederek, "Çöp toplayan bireyler insandır; yaratandan dolayı severiz. Ama yaptıkları iş asalaklıktır; onu da ancak asalak savunur." dedi. 

Hakkı Öcal kimdir? Nereli, kaç yaşında? Hakkı Öcal olayı nedir?

Takipçileri ve sosyal medya kullanıcılarını tepkileri üzerine de, “Yahu kardeşim.. Neden anlamıyorsunuz? Toplayanlara bir laf ettim mi? Tersine, Allah’ın bir kulu olduklarını belirtmedim mi? Asalak olan yaptıkları iş. Ağır filan değil. Düşünürsen, onların lehine bir şey”  yanıtını verdi.

3
0
0
0
1
1
3
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT