1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hamza Çebiden TBMM'ye Baraj Düşürülsün Teklifi

Hamza Çebiden TBMM'ye Baraj Düşürülsün Teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçelebi tarafından hazırlanan seçim barajının düşürülmesine yönelik yasa teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Hamza Çebiden TBMM'ye Baraj Düşürülsün Teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Hamzeçelebi tarafından hazırlanan, seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 5'e indirilmesine yönelik yasa teklifi, Milletvekili Seçimi Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngörüyor.

Teklif gerekçesi, "Bir ülkede belirli aralıklarla seçim yapılıyor olması, o ülkede özgürlükçü bir demokrasi olduğu sonucunu yaratmaz. Bunun yanında seçimlerin güvenlik içinde yapılması ve farklı görüş sahiplerinin görüşlerinin parlamentoya yansıması gerekir. Toplumdaki farklı görüşlerin en geniş biçimde parlamentoya yansımasını sağlayacak olan seçim sistemidir" şeklinde açıklandı.
"YÜZDE 10 SEVİYESİNDE BARAJ UYGULAYAN BAŞKA BİR DEVLET YOK"

Yüzde 10 seçim barajının milli iradenin Meclis'e tam yansımaması sonucuna neden olduğu ifade edilen gerekçede, şu görüşlere yer verildi; "Avrupa Konseyi’ne üye 47 devlet arasında Türkiye dışında yüzde 10 seviyesinde baraj uygulayan başka bir devlet yok. En yakın Lichtenstein yüzde 8 baraj uyguluyor, ondan sonra yüzde 7 ile Rusya ve Gürcistan geliyor. Üye devletlerin üçte birinde baraj yüzde 5, 13 devlette ise baraj yüzde 5’in altında, yedi devlette ise hiç baraj yok. Yüzde 10 barajı, siyasal partileri yasanın boşluklarından yararlanarak dolambaçlı yollara başvurmak zorunda bırakıyor. Bu da seçmen iradesinin tam olarak parlamentoya yansımasını önlüyor. Yüzde 10'luk baraj nedeniyle bazı seçmenler tercihlerinde değişiklik yapma ihtiyacı duymuştur. 2015 Genel Seçimleri'nde yüzde 10 seçim barajı halk tarafından fiilen yıkılmıştır. Seçim sonuçları, halkın iradesinin yüzde 10 seçim barajına karşı olduğunu ve seçim barajının indirilmesi gerektiğini somut olarak ortaya koymuştur."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.