1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Hasret Gültekin kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Hasret Gültekin sözleri

Hasret Gültekin kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Hasret Gültekin sözleri

2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli'nde gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybeden ozan Hasret Gültekin'in hayatı merak konusu oldu. Hasret Gültekin kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Hasret Gültekin sözleri ve şarkıları...

Hasret Gültekin kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Hasret Gültekin sözleri

1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde 32 aydınla beraber katledilen ozan Hasret Gültekin’in hayatı ve şarkıları Madımak Katliamı'nın yıldönümünde araştırılmaya başlandı. Peki Hasret Gültekin kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Hasret Gültekin sözleri ve şarkıları...

hasret-gultekin.jpg

HASRET GÜLTEKİN KİMDİR? 

Halk müziği sanatçısı, siyasetçi (D. 1 Mayıs 1971, Han köyü / İmranlı / Sivas – Ö. 2 Temmuz 1993, Sivas). Süleyman ve Hacıhanım Gültekin’in üçüncü çocuğudur. Altı yaşında saz çalmaya başladı. İlk sahne deneyimini on bir yaşında gerçekleştirdi. Kadıköy Anadolu Lisesi ikinci sınıftan ayrılarak müzik çalışmalarına devam etti.

İlk albümünü henüz on altı yaşındayken 1987 yılında “Gün Olaydı” adıyla Diyar Müzik Yapım’dan piyasaya sürdü. Aynı yıl ilk resitalini Kadıköy Moda Sinemasında verdi. İkinci albümünü 1989 yılında “Gece ile Gündüz Arasında” adıyla çıkardı. Sesinin yanı sıra bağlama ve şelpe tekniğiyle de dikkatleri çekti. Aynı yıl 29 Ekim tarihinde Hollanda Kültür Bakanlığının davetiyle “Genç Türküler” festivalinde Birsel Acar’la birlikte Türkiye’yi temsil etti.

hasret-gultekin-4.jpg

Kürtçe müzik yasağının olduğu yıllarda 1990’da “Newroz” adlı kasetiyle bu yasağı deldi. Aynı yıl Şivan Perver’in “Krivo” adlı karma kasetinin yayınlanmasına öncülük etti ve yönetmenliğini yaptı. Sanatçı, 1991 yılında üçüncü albüm çalışması olan “Rüzgarın Kanatlarında”yı Nepa Müzik Yapım etiketiyle piyasaya sürdü. O yıl Yeter Fırtına ile evlendi.

Türkiye ve dünyanın pek çok yerinde festivallere katılan ve konserler veren sanatçı, Aydınlık gazetesi için İzmir ve İstanbul’da ProsEchos Grubu ile birlikte resitaller verdi.  Sanatçı 1988-1992 yılları arasında pek çok sanatçının albümleri için müzik yönetmenliği ya da müzik yaptı. 2 Temmuz 1993’de, Sivas’ta Madımak Oteli’nde 35 insanla birlikte yakılarak hayatını kaybetti. Ölümünden iki ay sonra 13 Eylül 1993’de oğlu, Roni Hasret Gültekin dünyaya geldi.

sivas-katliaminda-hayatini-kaybeden-hasret-12203138-6372-m.jpg

Siyasi kişiliğiyle de bilinen Hasret Gültekin önce Sosyalist Parti’de görev aldı, bu parti kapatılınca İşçi Partisinde siyasi çalışmalarına devam etti. Eşi Yeter Gültekin, 2008 yılında Can Dündar ve ekibiyle birlikte Hasret Gültekin ve Madımak Katliamı belgesellerine çekimler yapmaya başladılar ama imkânsızlıklar nedeniyle bu proje tamamlanamadı.

Albümleri:

Gün Olaydı (1987), Gece ile Gündüz Arasında (1989), Newroz - Kürtce ezgiler (Newroz - lorînên Kurdî) (1990), Rüzgarın Kanatlarında (1991).

ÖLÜMÜNDEN BİR BUÇUK AY SONRA OĞLU DÜNYAYA GELDİ

Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'ni yarıda bırakarak müzik hayatına başlayan Gültekin, İşçi Partisi üyesiydi. Sanatçı ilk resitalini Kadıköy Moda Sineması'nda verdi ve ilk albümü ''Gün Olaydı''yı 16 yaşında çıkardı. Çok sayıda sanatçının albümüne müzik yönetmeni olarak imza attı. Uluslararası festivallerde Türkiye'yi temsil eden Hasret Gültekin, önce Sosyalist Parti'nin, parti kapatılınca da İşçi Partisi'nin üyesi oldu. Pir Sultan Abdal Kültür Festivali'ne katılmak üzere gittiği Sivas'ta konakladığı Madımak Oteli'nin kundaklanması sonucu 32 kişiyle birlikte yaşamını yitirdi. Bir buçuk ay sonra 13 Eylül 1993'te Roni Hasret adında bir oğlu oldu. Ölümünün ardından ''Seçmeler'' adlı bir toplama albümü ve 1993 yılında Yunan rembetiko grubu Prosechos ile birlikte verdiği ''Ege'nin İki Yakası'' adlı konserdeki bazı şarkılardan oluşan ve aynı adı taşıyan albüm Hasret Gültekin Kültür ve Sanat Merkezi tarafından yayımlandı.

ALBÜMLERİNDE FARKLI TEKNİKLER KULLANIYORDU

Haydar Acar'dan, Talip Özkan'a, Musa Eroğlu'ndan, Arif Sağ'a birçok ustadan etkilenen usta sanatçı, tar, kabak kemane, davul ve zurna gibi her türlü enstrümanı çalıyordu. El ile çalma tekniğine farklı bir boyut kazandırıp albümdeki deyişleri bu teknikle sunar. Sonraki süreçte ise Şelpe tekniği ile ilgilenir. Hollanda Kültür Bakanlığı'nın daveti üzerine gittiği Genç Türküler festivalinde Türkiye'yi temsil etti. 1991 yılında çıkardığı ''Rüzgarın Kanatları'' adını verdiği albümü, ilerici müziğinin yanı sıra "Derman Sendedir", "Çeke Çeke", "Yaralı Ceylan" gibi eserlere yaptığı yeni düzenleme ve introlardan, ezgilerde kullanılmış çok sesliliğe, yıllardır alışılagelmiş deyiş yapısını deyişlerin ana hatlarını, özünü bozmadan batı müziği ve ritimleriyle bir araya getirmesine dek halk müziği adına bir devrim niteliği taşıyor.Usta sanatçı, 1991'de Yeter Gültekin'le evlenmişti.

Özge Yıldırım
Magazin Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT