1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. İngiltere'den flaş Türkiye kararı

İngiltere'den flaş Türkiye kararı

İngiltere yurt dışından gelenlere uygulanan 14 günlük karantinada Türkiye’ye muafiyet getirdi.

İngiltere'den flaş Türkiye kararı

The Daily Telegraph gazetesi, İngiltere hükümetinin 'hava köprüsü' planlarını etkili bir şekilde ortadan kaldıracağını ve 75 ülkeden, ülkeye giriş yapanlar için karantina kurallarını sona erdireceğini yazmıştı.İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, seyahat kısıtlamaları ile ilgili açıklama yapmıştı. Telegraph'a konuşan İngiliz hükümeti yetkilileri, Türkiye'ye uygulanan karantina uygulamasının da kaldırılacağını duyurmuştu. 

Gelen son dakika haberine göre, İngiltere yurt dışından gelenlere uygulanan 14 günlük karantinada,Türkiye’ye muafiyet getirdi. 

İngiltere hükümeti tarafından alınan karara göre, yayınlanan listede 59 ülke yer alıyor. Söz konusu 59 ülke vatandaşları, İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra 14 günlük karantina uygulamasına bağlı olmak zorunda kalmayacak. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. 

MUAFİYET NE DEMEK?  


Muaf kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. Türkçeye yerleşmiş olarak kullanılan bu kelime Türk Dil Kurumu açısından ‘Ayrı tutulmuş, ayrıcalıklı olan’ şeklinde yorumlanmaktadır. Aynı zamanda farklı anlamlar üzerinden de muaf kelimesi türetilmiş olarak değerlendirilir.

HABERE YORUM KAT