1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İran Adalet Bakanlığı'ndan, şüpheliler hakkında açıklama geldi

İran Adalet Bakanlığı'ndan, şüpheliler hakkında açıklama geldi

İran Adalet Bakanlığı, "Ukrayna'da düşürülen uçak ile alakalı bazı şüpheliler gözaltına alındı" açıklamasını yaptı.

İran Adalet Bakanlığı, "Ukrayna'da düşürülen uçak ile alakalı bazı şüpheliler gözaltına alındı" açıklamasını yaptı. Akıllara Hamaney'in "her ne olursa olsun, bu saldırıyı kabulleniyoruz ve bunu yapan her kimse cezasını sonuna kadar çekecek" açıklaması geliyor.

İRAN UÇAĞI YANLIŞLIKLA DÜŞÜRDÜĞÜNÜ İDDİA ETMİŞTİ

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının "hassas askeri bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirilmişti.

Açıklamada yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, şunlar kaydedilmişti.

"Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı uçağı bu hassas ve kriz şartlarında İmam Humeyni Havalimanı'ndan hareket etti. Uçak, dönüş anında Devrim Muhafızlarının hassas askeri bir merkezine yaklaştı ve yüksekliği ile duruş şekli düşmanca saldırı yapacak gibiydi. Söz konusu uçak, bu şartlarda insani hata sonucu ve kasıtlı olmayarak hedef alınmıştır." 

hamaney

TRUMP'IN KÖTÜ BİR HİS VAR AÇIKLAMASI

Trump açıklamasında “Biri bir hata yapmış olabilir. Kötü bir şey olduğuna yönelik bir hissiyatım var” diyerek uçağın İran ordusu tarafından düşürülmüş olabileceği imasında bulunmuştu.

İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızayifer, Tahran'da dün düşen Ukrayna Havayollarına ait uçağın roket ya da füze tarafından vurulduğu iddiasını yalanlayarak, kazadan önce pilotun havalimanına dönmeye çalıştığını belirtmişti.

Ukrayna makamlarınca yapılan açıklamada ise, İran’da düşen yolcu uçağının Rus füzesi tarafından düşürülmüş olabilme ihtimali üzerinde durdukları ifade edilmişti.

bolge gundem kapak

NE OLMUŞTU?

Bundan yaklaşık 1 hafta önce, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı kısa süre sonra teknik arıza nedeniyle düşmüştü. Havalimanı yakınındaki uçağın düştüğü Perend bölgesinde arama kurtarma çalışması başlatılmıştı. İran'ın saldırıyı yalanlamasının ardından, ortaya atılan itiraflar dahilinde saldırı kabullenilmişti.

ucak bolge gundem

 

 

HABERE YORUM KAT