1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. İŞKUR Tren Makinistliği Kursu Başvurusu | TCDD Makinist Alımı Yapacak

İŞKUR Tren Makinistliği Kursu Başvurusu | TCDD Makinist Alımı Yapacak

TCDD Makinist alımı için personel ilanında bulundu. İşkur'dan ilk olarak özel bir kurs verilecek. Başarılı olan adaylar sonra TCDD'ye yerleştirilip kadrolu makinist olacaklar. Başvuru yapmak ve başvuru şartlarını öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilirsin

İŞKUR Tren Makinistliği Kursu Başvurusu | TCDD Makinist Alımı Yapacak

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş. tarafından Tren Makinistliği Kursu ile ilgili yapılan açıklamada, kursa başvuruda bulunacak adayların dikkat etmesi gereken hususlar ile birlikte başvuru şartları açıklandı.

TCDD Taşımacılık ile İŞKUR işbirliğinde gerkekleştirilecek olan Tren Makinistliği Kursu, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğünün taşra birimlerinde alınacak işçi makinist personelin "Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında mesleki yeterliliğe dayalı eğitimi istihdam öncesinde uygulamaya konulacak. Tren makinistliği kursu Kars, Erzincan, Adana, Malatya, İzmir, Eskişehir ve İstanbul illerinde açılacak.

İŞKUR Tren Makinistliği Kursu Başvurusu | TCDD Makinist Alımı Yapacak

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Meslek Yüksek Okullarının Elektrik, Elektrik - Elektronik, Makine,Motor, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Raylı Sistemler Makinistlik bölümü mezunlarından 2016 KPSS Ön Lisans puan (P93) türü üzerinden 60 ve üzerinde puan almış olanlar tren makinistliği kursuna başvuruda bulunabilecek. Kursun istihdam garantisiz olduğu yapılan duyuruda başvuracak adaylara açıklandı.

İŞKUR Tren Makinistliği Kursu Başvurusu | TCDD Makinist Alımı Yapacak

ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR

“Kurs istihdam garantisiz açılacaktır.  Farklı illerde açılacak olan kurslara şartları taşıyan herkes ikamet şarttı aranmaksızın başvuru yapılabilecektir. Ancak kursa katılım için yalnız bir il için başvuru yapılacaktır.  KPSS Önlisans puan (P93) türüne göre puan üstünlüğü dikkate alınarak başvuran adayların İŞKUR tarafından sıralanmasına müteakip, eğitime alınacak kursiyerlerin 3 katı kadar aday kursiyer seçimi için davet edilecektir. Kursiyer seçimleri TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürlüğünce görevlendirilecek Komisyonca Ankara’da yapılacaktır. Kursiyer seçimlerine istenildiği takdirde İŞKUR İl Müdürlüğünden veya İŞKUR Genel Müdürlüğü birimlerinden personel görevlendirile bilinecektir.  Kursiyer seçim tarihleri daha sonra TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürlüğünce belirlenecektir. Daha önce İŞKUR iş birliği ile açılan Tren Makinisti Kursuna katılan, 15 Ocak 2018 tarihinde  ve 29 Ocak 2018 tarihlerinde başlayan kurslara katılmaya hak kazanan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir. İŞKUR tarafından açılacak kursu tamamlayanlar, sertifika vermeye yetkili kurumdan 11UY0035-Tren Makinisti - (Seviye 4) belgesi almak zorundadır. Bu belgeyi almayanlar TCDD Taşımacılık AŞ tarafından açılacak iş ilanına başvuru yapamayacaktır. 11UY0035-Tren Makinisti - (Seviye 4) sınav ve belgelendirme ücreti adaylar tarafından karşılanacaktır. TCDD Taşımacılık A.Ş.’de işe başlayan adaylar, özür nakilleri dahil en az 5 yıl boyunca nakil isteğinde bulunamayacaktır. İşe alınacak adaylar 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışacaktır. İşe başladıktan sonra 2 yıl içerisinde, sağlık durumu makinist olarak çalışmaya elverişli olmadığı sağlık kurulu raporu ile belirlenenlerin sözleşmelerini feshetmeye veya sanatsız işçi kadrolarına atamaya TCDD Taşımacılık A.Ş. yetkilidir. İşe başladıktan sonra 7 yıl içerisinde isteği ile işten ayrılan veya 4857 sayılı iş kanununun 25. maddesinin 2. fıkrasına göre sözleşmesi feshedilenlerden, TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından verilen eğitim, kurs ve staj programları süresince aldığı ücretler ve bu sürelerde yapılan eğitim kurs ve staj giderlerinin ½ ’ü oranında tazminat talep edilir.”

İŞKUR Tren Makinistliği Kursu Başvurusu | TCDD Makinist Alımı Yapacak

MAKİNİSTLİK KURSU BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

TCDD Taşımacılık tarafından yapılan duyuruda tren makinistliği kursuna başvuruların İŞKUR üzerinden 21 Şubat tarihine kadar yapılacağı belirtildi. Başvuru sonrası mülakat tarihlerinin ise 5 Mart ile 6 Nisan arasında olacağı açıklandı. KPSS 93 puan türünden en az 60 puan alan adaylar arasından ildeki puan sıralamasına göre ilk 60 aday milakata çağrılacağı, Eskişehir'de ise 2 sınıf açılacağından ilk 126 aday mülakata çağrılacağı duyuruldu.

KURSLARIN PLANLANAN UYGULAMA TARİHLERİ

TCDD Taşımacılık ile İŞKUR tarafından açılacak olan Tren Makinistliği Kursunun başlama tarihleri ise şöyle belirlendi.

Kursun Açılacağı il            Başlama Tarihi        Bitiş Tarihi

Eskişehir, Adana              24 Nisan 2018        19 Ekim 2018
İzmir, Malatya                   07 Mayıs 2018        02 Kasım 2018
Kars, Erzincan                  21 Mayıs 2018        16 Kasım 2018
İstanbul, Eskişehir            04 Haziran 2018    30 Kasım 2018

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.